Za jednoznačné vítězství považuje poslanec ODS a spoluautor ústavní stížnosti Marek Benda dnešní rozhodnutí ústavního soudu, který zrušil náběh třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb. Zrušil i některé její části jako povinnost evidovat rodné číslo nebo povinnosti týkající se bezhotovostních plateb. Zákon jako celek ale platí dál. Na soud se obrátilo 41 pravicových poslanců.
„Rozhodnutí je jednoznačné vítězství. Měli jsme pravdu. EET je možná účinný nástroj, ale špatně připravený. Soud nám vyhověl ve velké části,“ řekl novinářům Benda. Podle něj třetí a čtvrtá vlna v termínech, které vláda plánovala, nezačne. „Vláda by musela přijít s novou úpravou. Muselo by to projít sněmovnou. V té podobě, v jaké to bylo schváleno, to nemůže začít platit. To je dobrá zpráva pro všechny, kterých se měla třetí a čtvrtá vlna týkat,“ dodal.
Třetí fáze měla začít 1. března 2018 a týkat se měla stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích či služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se pak měli zapojit také vybraní řemeslníci i další služby. Ústavní soud ale dnes „náběh“ třetí a čtvrté etapy zrušil.
Podle poslanců, kteří se obrátili na ústavní soud, prosadila EET vládní většina i za cenu porušení zákonné procedury, protože rozprava skončila ve třetím čtení, když někteří poslanci nedostali prostor k vystoupení. ÚS sice uznal, že to bylo v rozporu s jednacím řádem sněmovny, ale dospěl k závěru, že opozice měla dost prostoru se vyjádřit. „Nejsem spokojený s výrokem o sněmovně, kde bylo porušeno moje právo. To je ale to nejméně podstatné. V těch podstatných věcech se nám vyhovělo. Namítali jsme od počátku, že zmocnění, která jsou dána vládě, jsou nebetyčná a znamenají, že si vláda může sama rozhodovat o čemkoliv, v této části nám soud vyhověl úplně,“ dodal Benda.