
Marek Benda (ODS) FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

ROZHOVOR / Vláda bude ve středu projednávat novelu čtveřice poslankyň, která má vést ke zvýšení efektivity a věcnosti jednání poslanecké sněmovny zejména omezením řečnické doby. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v rozhovoru pro deník FORUM 24 říká, že omezení řečnické doby je jedna z možných cest. Chystá se ale předložit jiný návrh, který řeší přednostní práva a jednání o programu. Sám však přiznává, že nyní jsou snahy o změnu už jen „poslední výstřel před volbami“ a není šance, aby byly schváleny.
Vláda má ve středu řešit novelu, která má vést ke zvýšení efektivity a věcnosti jednání sněmovny zejména omezením řečnické doby. Co si o tom návrhu myslíte?
Je to určitě jedna z možných cest. My předložíme v tomto týdnu jinou novelu, kterou pokládám za, řekněme, souladnější s dosavadním duchem jednacího řádu, ale omezení řečnické doby je určitě jedna z cest, kterou se dá jít. Současně asi všichni víme, že je to jen poslední výstřel před volbami, že není nejmenší šance, aby něco takového bylo schváleno.
A co bude obsahem toho vašeho návrhu?
My budeme vycházet z logiky stávajícího jednacího řádu s tím, že bychom chtěli omezit přednostní práva, která jsou zcela evidentně zneužívána, omezit nekonečná jednání o programu a umožnit sněmovně, aby revidovala rozpravu, ale aby bylo jasné, že se týká konkrétních bodů.
Sám jste zmínil, že to je poslední výstřel před volbami. Věříte, že se k těm změnám vrátí sněmovna v příštím volebním období?
V příštím volebním období se k nim podle mě vrátí. Já jsem nabízel opozici i teď, jestli se nechce domluvit na nějakých minimalistických změnách, které by, když si myslí, že vyhraje volby, jí mohly napomoci v příštím volebním období. Nesetkal jsem se s pochopením, z čehož soudím, že si tak úplně nemyslí, že vyhraje. Já jsem k tomu byl připraven, protože si myslím, že volby vyhrajeme. Ale budeme se k tomu muset vrátit na začátku příštího volebního období. Asi tady nebudeme chtít trávit další volební období ve stejném režimu a obtížnosti jako toto.
Současně ale říkám, že jakákoliv novela jednacího rádu nevylepší jednání sněmovny na 100 procent, a bude-li tady dostatečně odhodlaná, dostatečně velká a přitom dostatečně destruktivní opozice, tak jednání zablokuje jinými způsoby. Nedělejme si iluze, že zákony přinesou spásu světa.
A vidíte tedy nějaké jiné řešení?
Samozřejmě to mnohem víc souvisí s politickou kulturou než s jednacími řády. Já si nemyslím, že měřítkem parlamentu má být, kolik dokáže vyprodukovat zákonů. To není cílem. Naopak patřím k těm skeptickým, kteří říkají, že je lépe pro zemi i pro její občany, kdyby drtivá většina zákonů nebyla přijata. Protože zákony spíše problémy přinášejí, než řeší.
Ale je to víc o schopnosti nějak s opozicí mluvit, domlouvat se, pokoušet se nalézat kompromisy než o tom, že budu mít strašně efektivní jednací řád. Ten mi stejně moc nepomůže, jenom vždycky vyvolává víc a víc pnutí. Slovensko má typicky poměrně efektivní jednací řád, který mění pravidelně, a dokážou tam všechno protlačit během několika dnů. Výsledek je ten, že spor ve společnosti se přenáší na náměstí.