Vláda na svém středečním zasedání schválila novelu, podle které se má od příštího roku snížit daň z přidané hodnoty u elektřiny a plynu na nulu, a to na celý nadcházející rok. Odpuštění DPH se navíc týká i listopadu a prosince letošního roku. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) však vládě radila, aby zákon neschvalovala. Marně.
Podle předsedkyně legislativní rady vlády a ministryně Marie Benešové je zákon v rozporu s právem Evropské unie, informoval web Neovlivní.cz. „S ohledem na neslučitelnost předloženého návrhu zákona s právem EU a kterou ostatně přiznává i předkladatel v důvodové zprávě, předsedkyně Legislativní rady vlády doporučuje vládě neschválit návrh zákona,“ stojí ve stanovisku legislativců.
Benešová následně redakci Neovlivní.cz potvrdila, že s návrhem nesouhlasila, ale ostatní ministři ji přehlasovali. „Stanovisko Legislativní rady vlády znělo: V rozporu s právem EU. To jsem na vládě přednesla. Při hlasování jsem se zdržela. Ostatní hlasovali pro,“ vysvětlila ministryně.
Novela zákona nyní proto míří do poslanecké sněmovny. Že je v rozporu s unijním právem, netrápí zřejmě ani ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). „Návrh na nulovou DPH na elektřinu a plyn pro rok 2022 míří do sněmovny. Díky navrženému zrychlenému projednání je velká šance, že dopady zdražování elektřiny na domácnosti budou výrazně mírněny. V této situaci je povinností každé zodpovědné vlády jednat,“ chválila se ve čtvrtek šéfka státní kasy.
Za nelogické označil snižování DPH u energií už minulý víkend šéf občanských demokratů a budoucí možný premiér Petr Fiala. Podle něj nová vláda přijde s řešením. „Když to razantně snížíme, tak to budeme muset zase jednou zvýšit,“ prohlásil lídr koalice SPOLU v nedělních Otázkách Václava Moravce. „Jsou lepší cesty. Jedna z nich je pomoc těm, kteří se teď dostanou do problémů, což je příspěvek na bydlení,“ doplnil Fiala.
Na elektřinu a plyn platí nyní sazba DPH 21 procent. S nulovou daní se počítá od začátku příštího roku, konkrétně přímo od 1. ledna 2022. Vláda tímto chce reagovat na stále se zvyšující ceny energií, které se netýkají pouze České republiky, ale celého světového trhu.
Kabinet je však kritizován za zásah do státní kasy. Osvobození od DPH u energií by totiž mělo připravit veřejné finance měsíčně o 2,08 miliardy korun. V případě samotného státního rozpočtu jde o 1,3 miliardy korun. Veřejné finance celkově na DPH získaly letos ke konci září 323,6 miliardy korun, z toho do rozpočtu putovalo 208,7 miliardy korun.