Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dnes na sociální síti X uvedl, že neměl důvod se mstít dosavadnímu řediteli insolvenčního odboru ministerstva Janu Benýškovi, který v úterý podal oznámení na svého nadřízeného, politického náměstka Antonína Stanislava. O zrušení pozice vláda ve středu rozhodla z finančních důvodů, stejně jako u dalších, poznamenal Blažek.
O zrušení místa v pátek informoval server Seznam Zprávy. Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka v tiskové zprávě úřadu mimo jiné uvedl, že v rámci takzvané systemizace, kterou ve středu posvětil kabinet, se v sekci koordinace tvorby právních předpisů a prevence korupce zrušil právě odbor insolvenční a soudních znalců, který se nově rozdělil na dva útvary – odbor insolvenční a odbor soudních znalců a tlumočníků. „Z jednoho ředitelského místa tak vznikají dvě místa. Tabulkové místo ředitele nezanikne, to na MSp zůstává,“ uvedl Řepka.
O tom, že Benýšek podal protikorupční oznámení na Stanislava, Seznam Zprávy informovaly ve středu. Benýšek v oznámení varoval, že vedení ministerstva se pokouší ovládnout miliardový byznys s insolvencemi. Resort v reakci uvedl, že jde o absurdní tvrzení, protože insolvenční řízení jsou v kompetenci příslušných soudů. Stanislav pro server uvedl, že nemůže reagovat, protože o Benýškově podnětu neví.
Benýškovo oznámení podle Blažka neobsahuje nic o korupci, úředník podle něj zmínil jen svá podezření ohledně nakládání se zkušebními testy v roce 2016, tedy za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Benýšek podle ministra patří mezi tisíce dalších úředníků, u kterých o zrušení míst vláda ve středu rozhodla, a to z finančních důvodů.
„Vláda (ani já) neměla sebemenší důvod se panu Benýškovi ‚mstít‘ zrušením jeho místa, neboť nás ve svém zveřejněném oznámení z ničeho nezákonného neobvinil,“ dodal ministr Blažek.
Seznam Zprávy v týdnu uvedly, že Benýškovo oznámení je prvním známým případem, kdy v Česku vysoce postavený úředník využil nový zákon o ochraně oznamovatelů. Ten v Česku platí od počátku letošního srpna a má chránit oznamovatele protiprávního jednání před případnou odvetou zejména ze strany zaměstnavatelů. Za prověření nahlášených případů zodpovídá právě ministerstvo spravedlnosti.