KOMENTÁŘ / Češi zase zchudnou. Zdražování benzinu a nafty se teprve pořádně rozjede. Rodiny si připlatí stovky korun. Chudým často nepomáhá už ani šetření jídlem. Oběd ve školce je dnes pro stále více dětí luxus. To nejsou úryvky ze scénáře připravovaného katastrofického filmu o smyšlené budoucnosti České republiky, ale aktuální titulky některých médií, podle kterých zřejmě už všichni občané umrzli nebo zemřeli hlady.
Není to tak dávno, co jsme mohli téměř každý den slyšet o blížící se apokalypse v cenách benzínu a nafty. Ještě v loňském roce někteří dokonce strašili tím, že by se cena pohonných hmot mohla dostat do pásma od 90 do 100 Kč za litr. Šéf opozičního hnutí ANO v té době vyzýval kabinet Petra Fialy (ODS), aby po vzoru Maďarska ceny na čerpacích stanicích zastropoval. „Vláda by měla zastropovat ceny pohonných hmot, klidně může na 35 korunách,“ hlásal Andrej Babiš. „Čeká nás Fialova chudoba. Jeho asociální vláda neudělala pro lidi vůbec nic. Mohla zastropovat ceny energií, benzínu i nafty,“ přisadil si expremiér.
„My bychom šli cestou zastropování cen pohonných hmot. Krátkodobě ceny zastropovat někde mezi 35 a 37 korunami. V tu chvíli by to pomohlo jak řidičům fyzickým osobám, tak podnikatelům,“ prohlásil loni v rozhovoru pro deník Právo také místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Když se kvůli populistickému kroku maďarského premiéra Viktora Orbána tamní trh s pohonnými hmotami zhroutil a země musela zastropování zrušit, hnutí ANO se začalo vymlouvat, že to mysleli úplně jinak. „Když jsme mluvili o zastropování, týkalo se to energií. Určitě ne pohonných hmot,“ mlžil následně v rozhovoru pro Aktuálně.cz Havlíček.
Dramatické titulky o cenách pohonných hmot ale neskončily ani v letošním roce. Například ještě v létě jsme se mohli dočíst, že benzín v Česku může zdražit až na 88 Kč, v září pak titulky médií slibovaly třeba to, že zdražování benzínu a nafty se teprve pořádně rozjede. To bylo v době, kdy se litr obou těchto pohonných hmot dal pořídit na benzinkách za zhruba 40 Kč. I přesto, že nyní řidiči mohou natankovat litr benzínu Natural 95 v průměru za 36,40 Kč, naftu za 36,60 Kč a ceny už několik měsíců v kuse výrazně klesají, tyto zprávy jako by snad nestály některým médiím za zveřejnění. Nedočteme se ani to, že na mnoha benzinkách v Česku šel ve čtvrtek natankovat Natural 95 i za 33,90 Kč a nafta za 34,50 Kč. V případě benzínu jde dokonce o nejnižší ceny za poslední téměř dva roky.
Chudé babičky a zoufalé matky
Když není možné strašit extrémními cenami pohonných hmot, vsadila opozice i mnoho médií na kartu „milionů občanů umírajících hlady a zimou“. Téměř každý den nás zásobují dojemnými příběhy chudých babiček nebo zoufalých matek, které údajně nemají peníze na obědy pro své děti ve školkách a školách, jejichž cena je tak nízká, že za takovou sumu není možné v domácích podmínkách uvařit vůbec nic. Pokud tedy někdo neservíruje svým dětem kuřecí kůžičky podle Ládi Hrušky.
Nejeden z nás musí mít pocit, že chudí lidé před nástupem současné vlády snad vůbec neexistovali. Málokde slyšíme, že nynější důchody jsou ve srovnání se mzdami nejvyšší od roku 1989. Že ještě nikdy nebyla kupní síla seniorů závislých na starobní penzi od státu ve srovnání s průměrnou mzdou tak vysoká. Že průměrný důchod přesahuje 20 tisíc korun, od ledna opět poroste a náhradový poměr, tedy poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou mzdou, činí skoro 50 procent. Čísla mluví jasně. Senioři se ve srovnání s pracujícími mají za premiéra Petra Fialy výrazně lépe než za Andreje Babiše.
Pochopitelně rostou i příjmy pracujících. Ve třetím čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá měsíční mzda 42 658 Kč. To je o 2810 Kč více než ve stejném období loňského roku. Naopak míra nezaměstnanosti je v Česku na hodnotě kolem tří procent, což je nejméně v celé Evropské unii.
A nejde o jediné prvenství v rámci unijní sedmadvacítky. Podle Eurostatu je Česká republika zemí s nejmenším počtem lidí ohrožených chudobou. Podle posledního dostupného výzkumu hrozila chudoba nebo sociální vyloučení necelým 12 procentům obyvatel. Vyšší počet lidí ohrožených chudobou tak mají i v Rakousku, Německu, Polsku nebo na Slovensku, nejhorší situace je pak v Rumunsku a Bulharsku, kde číslo přesahuje 30 procent.
Posledních 5 korun pro přežití
I přesto jsme se třeba na zpravodajském webu televize Nova ve středu dozvěděli, že Češi opět zchudnou. Důvodem mají být odvody na nemocenské pojištění, které znovuzavádí vládní úsporný balíček. Co na tom, že u průměrné mzdy zaměstnance bez dětí to dělá pouze 257 korun měsíčně. Tón článku se přitom snaží čtenáře přesvědčit, že už zítra nebude mít ani na suchý rohlík.
Blížící apokalypsu oznamovala stanice už o den dříve, kdy informovala o zdražení svozu odpadů. Například v Humpolci se podle reportáže poplatek zvýší o neuvěřitelných 5 korun na osobu za měsíc. Televize Nova to nazvala nepříjemným novoročním dárkem. Dramatickým ztvárněním to připomíná proslulou tiskovou konferenci bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty a olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana v roce 2013, která vyvolala atmosféru největšího korupčního skandálu v historii České republiky, aby ze všeho zůstala pouze blamáž ve formě podmínek a nezdaněných kabelek tehdejší milenky premiéra.
Opoziční strany se rozhodly prodávat strach a některá média se rozhodla, že si na této vlně krásně přivydělají. Možná by mohla začít plnit svou roli a přestat každý den vnucovat tvrzení, že tady všichni umřeme bez jídla a tepla. Není to totiž pravda.
Svou prací tak zatím pouze nahrávají hnutí Andreje Babiše, k němuž se přiklání rozežraná část veřejnosti, podle které je stát od toho, aby jim zajistil pohodlný život. Tedy lidé, kteří si myslí, že mají mít vše zdarma, a vláda je od toho, aby živila jejich děti, platila jim zábavu, cigarety, vysedávání v hospodách, dovolené a vytáhla je z dluhů a exekucí. Patří mezi ně nepochybně i takoví, kteří v životě nezavadili o práci – které je v Česku dostatek, a kdo tvrdí opak, tak lže – jsou přisátí na dávkách a jejich přínos pro společnost je nulová.
Současná vláda nepochybně dělá chyby a některé její kroky jsou možná až nepochopitelné, ale v České republice opravdu nikdo hlady neumírá.