NÁZOR / Poslankyně útvaru Andreje Babiše ANO si myslela, jak prokoukla záležitosti světové ekonomiky a nachytala Jana Jakoba z TOP 09. Opět se ukázalo, že by neměla mluvit o věcech, kterým nerozumí.
Šlo o komentáře ke zprávě, že Maďarsko si letos na jaře vzala vůbec největší půjčku ve své historii. „Miliardu eur poskytly Čínská rozvojová banka, Exportní a importní banka Číny a maďarská pobočka Bank of China. Jak vyplývá z údajů na webu vládní dluhové agentury ÁKK, úvěr od trojice čínských bank byl vyčerpán 19. dubna a má splatnost tři roky. I přes jeho rekordní výši vláda premiéra Viktora Orbána neučinila žádné oficiální prohlášení. Jako první tak o něm až tento čtvrtek informoval maďarský byznysový server Portfolio,“ píší Seznam Zprávy.
„Dělejte to jako v Maďarsku, křičela na nás opozice v čele s hnutím ANO. Po sto padesáté děkuji za to, že jsme ji nikdy neuposlechli,“ napsal na síti X Jan Jakob.
„Pane Jakobe, a víte, kolik dluží USA Číně? 749 miliard dolarů. Tak čekám, že vydáte veřejné prohlášení i o USA,“ napsala na svém Facebooku jako odpověď Babišova poslankyně a domnívala se, jak právě triumfovala. Problém je v tom, že Američané si od Číny žádné peníze přímo nepůjčili, ale Čína si koupila jejich dluhopisy, což je poněkud rozdíl. Americké dluhopisy se mezi investory považovaly za bezpečnou investici, proto se celé roky nakupovaly. (Vliv pandemie, války na Ukrajině a vnitřní neklid v USA tuto jistotu investorů v poslední době poněkud narušil.)
Čína je jedním z největších věřitelů Spojených států, neboť vlastní americký dluh ve výši 859,4 miliardy dolarů. Nevlastní však nejvíce amerického dluhu ze všech zahraničních zemí. Je to taky jen malá část z celkové výše oficiálního dluhu federálních, státních a místních vlád, která činila k 31. březnu 2024 34,5 bilionu dolarů.
Na prvním místě mezi zahraničními věřiteli s 1,1 bilionu dolarů je Japonsko, což představuje přibližně tři procenta celkového dluhu americké vlády. Druhé místo zaujímá Čína s 859,4 miliardami dolarů, což je asi 2,6 procenta celkového dluhu USA.
„Státní dluh Spojených států amerických je definován jako nominální hodnota nesplacených federálních dluhopisů (Treasury securities). Věřitele amerického státního dluhu tvoří z přibližně poloviny Federální rezervní systém a mezivládní domácí holdingy, z 28% zahraniční a mezinárodní věřitelé, cca z 5,5% domácí státní a místní vlády, cca z 5% domácí vzájemné fondy (mutual fonds); zbytek je roztříštěn mezi mnoho dalších domácích subjektů.“ Jak se někdy říká, Američané dluží polovinu dluhu sami sobě.
Je dobré poznamenat, že sama Čína potřebuje peníze a v květnu připravila plány na vydání dlouhodobých dluhopisů v hodnotě 140 miliard dolarů, aby podpořila investice v kritických oblastech.
Bránit kolaborantské Orbánovo Maďarsko ale v ANO musí, když teď spolu s Robertem Ficem a jeho vládou údajně bojují za konzervativní hodnoty a za mír. Maďarsko staví ruskou jadernou elektrárnu PAKS II za peníze půjčené od Ruska a za Ruskem nadiktovaných pozoruhodných podmínek. Orbánovci dobře věděli, proč tu smlouvu nechtěli zveřejnit.
Maďarsko také nakupuje od Ruska plyn, na čemž prodělalo. S Ruskem podepsalo smlouvu o nákupu plynu v říjnu 2021 a ta nebyla zveřejněna s odkazem na obchodní tajemství. Putin v únoru 2022 tvrdil, že Maďarsko dostává ruský plyn za pětinu ceny na světovém trhu. List Népszava ale píše, že si Kreml podle jeho kalkulací k tržní ceně ještě dokonce přidal 30 procent. Novináři vycházeli z údajů maďarského statistického úřadu. V plynárenském roce 2022–2023 země zaznamenala ztrátu 1,43 miliardy eur, upozornil server Daily News Hungary.
Celé ANO a Berenika Peštová by neměli komentovat věci, o kterých nemají ponětí (což jsou skoro všechny) a hlavně by se neměli pokoušet u nás něco řídit.