
Berenika Peštová (ANO) FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

NÁZOR / Poslankyně za hnutí ANO Berenika Peštová mnoho původních myšlenek nemá, v podstatě žádné. Ta dobrá zpráva je, že z jejích výroků tak aspoň poznáme, co je oficiální linií útvaru Andreje Babiše. Teď tam například usoudili, že by nikdo neměl klást nějaké překážky Viktoru Orbánovi v utužování autoritářského režimu a snaze jeho zdejších souputníků zařídit si to tady podobně.
„Český ministr zahraničí rozhodně potají neobjíždí jiné země, aby kritizoval jejich vlády a podporoval opozici. Nepovažuji to za vhodné a určitě to není výraz snahy o dobré vztahy. Jsem nicméně hrdý na to, že v České republice je vláda, která má na prvním místě zájmy České republiky, nikoli jiných zemí. A na to si musí zvyknout i maďarská vláda, byť by jí evidentně vyhovovalo jiné vedení naší země,“ napsal Petr Fiala na sociální síti X.
Babišova zákonodárkyně Berenika Peštová se nad tím velmi rozhořčila.
„Pane Fialo, kdo se přidal k žalobě proti Maďarsku? Vy. Kdo přijal lídra opozice ze Slovenska? Vy. A vy máte tu drzost hodnotit, s kým se potká ministr jiné země na neoficiální návštěvě. A ještě budete pohoršeni?“ přešla na Facebooku do útoku poslankyně Peštová.
Tak nejdřív k tomu, čeho se týká ta žaloba na Maďarsko, kde se Česko rozhodlo vstoupit do tohoto řízení jako vedlejší účastník. Jde o zákon zakazující přijímat finanční podporu ze zahraničí politickým stranám ucházejícím se o hlasy ve volbách. Hrozí tam tresty vězení až na tři roky. Zákon počítá s vytvořením úřadu, který má odhalovat a řešit možná rizika zahraničního vlivu na maďarskou politiku. (Pochybujeme, že bude zkoumat i pozoruhodnou smlouvu o stavbě jaderné elektrárny PAKS Rosatomem.)
Evropská komise se domnívá, že zákon porušuje několik základních práv zakotvených v Listině základních práv EU, včetně:
Práva na respektování soukromého a rodinného života.
Svobody projevu a informací.
Svobody sdružování.
Práva na profesní mlčenlivost.
Presumpce neviny.
Evropská komise soudí, že by zákon mohl narušovat i základní svobody vnitřního trhu, směrnici o elektronickém obchodu, směrnici o službách a právní předpisy EU o ochraně údajů.
Na obhajobu maďarského kolaborantského režimu se pochopitelně postavil Tomio Okamura. „Fialova vláda se přidala k hanebnému útoku Evropské unie proti Maďarsku kvůli tomu, že Orbán hájí státní suverenitu. Bojujme společně proti diktátu Bruselu a zahraničnímu vměšování,“ dělá ze sebe bojovníka za suverenitu šéf SPD. Sám by rád, abychom nakupovali přímo ruský plyn a dělali to „jako Maďarsko“. To by nepochybně naši suverenitu posílilo.
Je zjevné, že i v řadách ANO vadí, když se někdo staví proti dalším snahám Viktora Orbána upevnit autoritářský styl vládnutí.
To byla ale jen technická poznámka, aby bylo jasnější, jaké má Berenika Peštová asociace. Pokud jde o věc samu, Peštové vadí nejspíš hlavně tato Fialova věta: „Český ministr zahraničí rozhodně potají neobjíždí jiné země, aby kritizoval jejich vlády a podporoval opozici. Nepovažuji to za vhodné a určitě to není výraz snahy o dobré vztahy.“
V tom má premiér pravdu, Jan Lipavský nikam potají nejezdí, aby tam lepil dohromady nějaké internacionály „konzervativců“ a údajných vlastenců. Když přijal slovenské opoziční politiky, je to správné, protože je třeba podpořit lidi, kteří se snaží čelit klice zatahující Slovensko do nenasytného kremelského chřtánu.
Robert Fico už se jel klanět do Moskvy. Stěžoval si tam na vypnutí tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, ač se vědělo dlouho předem, že smlouva s Gazpromem vyprší a Kyjev ji nebude obnovovat. Ohlásil svou účast na přehlídce na ruský Den vítězství, kam by slušný člověk nejel a vyhnul by se takové trapné komedii na tisíce kilometrů. Posledně už chyběly tanky, protože všechny momentálně musejí zabíjet na frontě Ukrajince, tak snad aspoň budou k vidění nějaké balistické rakety, které by podle Dmitrije Medveděva měly jadernými hlavicemi vymazat evropská města z mapy.
Lidé Babišova, Orbánova, Ficova a Trumpova typu a jejich souputníci říkají celkem otevřeně, co jednou hodlají dělat, nebo se to z jejich projevů dá celkem jasně odvodit. Pokud Andrej Babiš podporuje autoritářské vůdce, kteří kolaborují s Ruskem, pokud se spojuje s takovými silami po celé Evropě, jenom naivka by si myslel, že u nás nehodlá postupovat stejným způsobem. Zasáhnout proti svobodě médií, odklonit peníze občanů do kapes svých a různých kámošů, vciťovat se do takzvaných obav Ruska, provozovat špinavé kšefty bez ohledu na jakékoli hodnoty, občas na někoho zakleknout a kriminalizovat své oponenty. Pokud by to šlo, můžeme od nich čekat snahu o ovládnutí Ústavního soudu a úpravu volebního systému, aby si svoji moc důkladně zakonzervovali i do budoucna.
Na těchto cílech je pozoruhodné i to, že k jejich dosažení není potřeba vyjíždět do ulice s tanky a vysílat vyzbrojené policisty jako při nějakém puči, úplně stačí, když jednou svou demagogií získají dostatečné množství hlasů občanů, a pak už to všechno může jít hladce. Takový omyl se dá napravovat velmi těžko, někdy dokonce vůbec.