Poslanec Stanislav Berkovec (ANO) rozeslal na blíže neurčený počet e-mailových adres složku, kdo je a kdo není vhodným kandidátem při volbě do Rady České televize. Základním kritériem je vztah k řediteli ČT Petru Dvořákovi a hnutí ANO. Tato zpráva má charakter profesionálního kompra, proto by měl Berkovec okamžitě rezignovat.
Poslanecká sněmovna bude volit šest nových členů Rady České televize a dva členy Rady Českého rozhlasu. Jelikož rozhlasová rada je už plně pod kontrolou současného mocenského konglomerátu, jemuž jde ředitel Českého rozhlasu René Zavoral na ruku, větší bitva se očekává o doplnění patnáctičlenné televizní rady.
V Petrovově režii
Mediální experti ANO v čele se členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadimem Petrovem vyslovují dlouhodobou nespokojenost nejen s fungováním Rady ČT, ale především s vedením veřejnoprávní televize a jejím zpravodajstvím. Petrovovi připadá příliš „aktivistické“, a proto vyžaduje zásadní změnu.
Dosavadní ústupky typu proti minulosti krotkých hlavních večerních zpráv a pravidelné zvaní zaměstnanců mediální divize Agrofertu ke komentování politického dění nestačí. Řez musí být radikální s cílem vytvořit jasnou provládní linku bez „zkorumpované pakáže“, nejlépe s novým ředitelem České televize.
Nyní Petrovův kolega z hnutí ANO Stanislav Berkovec, předseda sněmovního Volebního výboru, který má na mimo jiné na starosti kontrolu veřejnoprávních médií a nominaci členů do jejich rad, názorně předvedl, jak si tuto změnu představují. Bylo by velmi naivní domnívat se, že jde o větší objektivitu.
Kdo stojí v pozadí kompra?
Server Info.cz přinesl informaci, že Berkovec rozeslal nejen poslancům ANO, ale i dalších klubů podrobný komentář ke každému z osmnácti kandidátů do Rady České televize, z nichž bude Sněmovna v tajné volbě vybírat nové členy za ty, jimž letos končí mandát.
Berkovec, původní profesí moderátor kdysi známý z nováckého pořadu Rady ptáka Loskutáka, zdůvodnil výrobu dokumentu potřebou reagovat na dotazy „kolegyň a kolegů“, co si myslí o kandidátech a jejich přínosu v případě zvolení. V přípisu adresátům e-mailu považuje tyto charakteristiky za důležitější než suchá data obsažená v jejich životopisech.
„K tomuto přesvědčení mě vedou nejenom moje dlouhodobé zkušenosti z mediálního prostředí, ale také, dnes již relativně dlouholeté, zkušenosti z politického prostředí,“ uzavírá úvodní text poslanec. Existují však důvodné pochybnosti, zda je skutečným autorem tohoto rozboru.
Berkovcem podepsaný text je svojí formou profesionálně zpracované kompro s mnoha podrobnými údaji osobního rázu. Nejen o jednotlivých kandidátech, ale i o jejich profesních a osobních vazbách a jejich politickém zaměření. Speciální pozornost je věnována kontrole, kdo z blízkého okolí kandidátů podepsal petici Milionu chvilek.
Vazba Berkovec-Kraft-Foldyna
Podle zjištění portálu Info.cz se na této zprávě výrazně podílel Berkovcův kontroverzní spolupracovník Michal Walter Kraft. Současně je asistentem poslance Jaroslava Foldyny, který nedávno převlékl stranický dres a v krajských volbách bude kandidovat za Okamurovo hnutí SPD.
Kraft má blízko i ke komunistům a podobně jako Foldyna projevuje nápadné pochopení pro Putinovy zájmy. Z Ruska podle něj nehrozí žádné nebezpečí a protiruskou hysterii považuje za směšnou. Podobný respekt má i k Babišovi, který prý přišel s „atraktivním programem likvidace nenáviděných stran, které politiku degradovaly na pouhý byznys pro pár vyvolených jedinců“. U oligarchy to tak paradoxně necítí.
Berkovec je stejné krevní skupiny jako Kraft a Foldyna. Upozornil na sebe už v březnu 2014, kdy s poslanci Milanem Šarapatkou (Úsvit) a Miloslavem Souškem (ČSSD) vycestovali na vlastní pěst na Krym jako „pozorovatelé“ v době referenda o odtržení od Ukrajiny. Referoval odtamtud, že je vše v pořádku, místní lidé rádi vzpomínají na „jistoty“ SSSR a chtějí zpět do Ruska. V prosinci 2017 citoval Berkovce prokremelský deník Izvestija, že „v poslední době stále častěji znějí názory, že proces připojení Krymu proběhl v souladu s právními normami“.
Klíčový je vztah k Dvořákovi a ANO
Berkovec, respektive ti, kdo tuto „babišovskou“ složku zpracovávali a redigovali, rozdělili kandidáty do tří skupin: na doporučené, neutrální a nevyhovující. Autoři kladli důraz i na to, aby tito lidé nebudili mediální kontroverzi, což bylo zdůrazněno zejména u „neutrálních“ kandidátů Xavera Veselého a ekonomky Lipovské. To svědčí o velmi pečlivém přístupu k této věci.
Pět doporučených kandidátů splňuje hlavní požadavek, že nebudou „v žádném případě zastupovat zájmy Petra Dvořáka“ a budou schopni týmové práce (jistě míněno s hnutím ANO). Patří mezi ně bývalý šéf zpravodajství ČT a Dvořákův protikandidát ve volbě ředitele Roman Bradáč, bývalý šéf výroby ČT Brno Marek Hladký, bývalá ekonomka ČT Eva Hubková, ekonom Vladimír Pikora a bankéř Pavel Kysilka, jehož dosadil dnes už bývalý ministr dopravy Kremlík do čela dozorčí rady Českých drah.
Zarážející je především Kysilkovo jméno, u něhož autoři zdůraznili, že by jeho zvolení do rady bylo prezentováno jako dosazení člověka blízkého hnutí ANO. V případě kooperace by byl dokonce považován za velmi silného spojence.
Berkovec a spol. naopak varují před bývalým ředitelem vydavatelství Economia Michalem Klímou, producentem Zdeňkem Holým, Stanislavem Staňkem, rektorem Filmové akademie Gabrielem Švejdou, Jiřím Závozdou a Martinem Schmarczem.
Závozda byl členem Rady ČT už v minulosti a mimo jiné je označen za nepřijatelného pro Hrad kvůli časté kritice prezidenta Zemana. I toto kritérium tedy hraje ve složce poslance Berkovce, který naopak Zemana adoruje, zásadní roli.
Do bizarních podrobností jde i charakteristika komentátora portálu Info.cz Schmarcze. Mimo jiné je podle autorů pod silným vlivem současné partnerky rozvádějícího se předsedy ČSSD Jana Hamáčka Gabriely Kloudové, bývalé tajemnice Mirka Topolánka a bývalého předsedy lidovců Pavla Bělobrádka.
Nepochopitelná blamáž
Je neuvěřitelné, že se něco podobného mohlo stát. Pokud byl Berkovec při smyslech, musel počítat s tím, že takto citlivý materiál může uniknout do médií. Nebo je už tak bohorovný, že je mu to jedno? Estébácká forma zpracování tohoto kompra ho diskvalifikuje z funkce předsedy Volebního výboru, ze které by se měl rychle poroučet.
Touto nepochopitelnou blamáží je znevěrohodněna celá dovolba členů Rady České televize. I když se nedá vyloučit, že hnutí ANO pod koronavirovým mediálním příkrovem skousne i tento Berkovcův exces a pojede dál podle velmi podobného scénáře.