Na pár dní se Standa Berkovec stal stejně viditelným, jako když řádil v Radách ptáka Loskutáka. Pokud si však poslanec hnutí ANO myslel, že se stal novým oblíbencem Andreje Babiše, měl by se pořádně rozhlédnout kolem sebe. V premiérově politické firmě to funguje podle jasných zákonitostí, které určují, kdo má jakou roli. Berkovec už tu svou odehrál a je pouze otázkou času, kdy mu bude vysvětleno, aby se už moc neukazoval.
Volba nových členů Rady České televize přivedla na scénu začínajícího politika Stanislava Berkovce. Důvod, proč se jinak neviditelný člen hnutí ANO ocitl uprostřed mediálního zájmu, byl jediný. Andrej Babiš by rád ovlivňoval veřejnoprávní televizi.
Přestože si někteří zaměstnanci na Kavčích horách nepřipouštějí, že by premiér na televizi nějak výrazně útočil, je tomu tak. Pouze ve srovnání s prezidentem Zemanem nebo Tomiem Okamurou to není tak intenzivní. Stejně tu jsou ovšem výroky o zkorumpované pakáži či „sorry jako“. Navíc Agrofert si několikrát u Rady ČT stěžoval na Wollnerovy Reportéry. Je tedy zjevné, že předseda vlády by rád ve vedení veřejnoprávního média někoho, kdo bude trochu poslušnější než současný ředitel televize Petr Dvořák.
Stejně jako v případě Českého rozhlasu by se Babišovi líbil někdo, kdo se nebojí a nestydí zkritizovat vlastní zaměstnance za to, že se moc starají o byznys pana premiéra. K tomu je ovšem potřeba dosadit do Rady ČT lidi, kteří si dobře uvědomují, jaké výhody skýtá, když se slouží majiteli hnutí ANO.
Předvojem těchto nositelů nových pořádků byl právě Berkovec. Bývalý televizní moderátor splnil svůj úkol na jedničku, přesto se nemůže těšit na žádnou velkou pochvalu od vůdce. Nečeká ho ani postup ve stranické hierarchii. Dopadne stejně jako mnozí před ním. Stačí si vzpomenout třeba na Martina Komárka, který ze sebe nejdřív udělal patolízala první třídy a poté mu bylo doporučeno, aby se už na politiku vykašlal.
Kádrové posudky
Berkovec nemůže dopadnout jinak. Byl Babišovým „hrdinou“ pro jednu akci. Uspěl. Vypracoval skvělé kádrové posudky, díky kterým se neznalí poslanci hnutí ANO orientovali při volbě členů Rady ČT. Nevadilo ani to, že o ovlivnění výběru radních věděl každý, kdo den před hlasováním sledoval média. Berkovec totiž e-mail s „notičkami“ omylem poslal i jiným poslancům než těm z ANO.
Aby nevznikla velká vzpoura proti tomu, že Berkovcem doporučení adepti díky členům premiérova hnutí uspěli, předvedl se ještě Radek Vondráček. Šéf Sněmovny s laciným argumentem o ochraně zdraví poslanců před koronavirem ukončil jednání hned po prvním kole volby členů mediálních rad. Jak jednoduché a účinné.
Standa Berkovec ze sebe udělal hlupáka a musel za to zaplatit. Na jeho místo v čele sněmovního volebního výboru už se chystá Aleš Juchelka, parťák Richarda Krajča z legendárního pořadu ČT Medúza. Jaký úkol dostane on, není zatím jasné. Určitě se ovšem najde něco podobně nedůstojného, jako potkalo Berkovce. Poslancům ANO, pověřeným černou prací, to ovšem nevadí. Pro svého šéfa by totiž udělali cokoliv. Že se jim odvděčí pohrdáním a arogancí, neřeší.