Během večera a v noci na čtvrtek se v Berlíně konala schůzka nejvyšších představitelů Německa, Francie a Ruska za účelem dojednání příměří v syrském Aleppu a na východní Ukrajině. Jednání bylo dlouhé a vyčerpávající, mnoho výsledků však bohužel nepřineslo. Německý list Süddeutsche Zeitung dodává, že Merkelová i Hollande sdělili Putinovi své rozhořčení nad jeho počínáním v Aleppu. Odsoudili ho jako válečný zločin odporující všem zásadám mezinárodního práva.
Aleppo je strategické místo, hned po Damašku druhé nejdůležitější město Sýrie. Nachází se v severní části země u hranic s Tureckem a leží na strategické spojnici mezi obchodními přístavy ve Středozemním moři a na řece Eufrat, na tak zvané Hedvábné stezce. Je jedním z nejstarších měst světa. Jeho stáří se odhaduje na více než tři tisíce let. Kvůli své strategické poloze bylo bohužel často dějištěm válek. V současné době tam probíhají ty nejtěžší boje. Město je rozděleno na dvě uzavřené části – západní je ovládána syrským vládním vojskem a východní opozicí.
Schůzka Merkelové, Hollanda a Putina se konala zejména proto, aby se dojednal postup, díky němuž by bylo syrskému městu a jeho obyvatelům co nejvíce ulehčeno. Dnes bylo ze strany Ruska a syrských vládních vojsk deklarováno několikahodinové příměří. Podle Süddeutsche Zeitung bylo jednání Merkelové a Hollanda neúspěšné, protože se nepovedlo dojednat dlouhodobější příměří, aby bylo možné poskytnout obyvatelstvu humanitární pomoc a začít jednat o politické budoucnosti Sýrie. Navíc listu sdělili, že nadále nechápou Putinovu strategii v Aleppu. Město je podle nich bombardováno plošně, bez ohledu na to, zda jde o civilní, nebo vojenské cíle. Není tak šance na úspěch mise ani jejího mírového ukončení.
Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) doplňuje, že Putin by byl ochoten dojednat delší klid zbraní, ovšem pod podmínkami, že povstalci také složí zbraně, Spojené státy vyvinou maximální úsilí k tomu, aby oddělily umírněnou opozici od teroristů ze skupiny Al-Nusra (dnes Džabhat Fatah aš-Šám, hnutí, které se do nedávna hlásilo k Al-Káidě), započnou práce na nové syrské ústavě a budou vypsány volby.
Hollande podle FAZ nicméně obrátil pozornost zpět k akutnímu problému Aleppa a důvodu včerejší schůzky. Tím je neudržitelná situace v tomto městě. Souhlasil s tím, že je třeba rozlišovat mezi umírněnou opozicí a teroristy. Zrovna v Aleppu je však podle něho teroristů velmi málo. Zdůraznil také, že pouze pokud dosáhneme dlouhodobějšího příměří, může se začít jednat o politické budoucnosti Sýrie.
FAZ informuje, že tématem schůzky byla také krize na Ukrajině. Putin podle deníku souhlasí s prodloužením práce pozorovací mise na Donbasu. Musí být také vytvořen nový mírový plán, podle něhož by se naplňovaly Minské dohody. Merkelová navrhuje rozdělení ukrajinských vojsk a separatistů do čtyř enkláv, které by mimo jiné umožnilo důležité odminování východní Ukrajiny. Je také nutné zajistit volný pohyb pozorovatelů na ukrajinsko-ruských hranicích. Hollande k tomu dodal, že je třeba zajistit humanitární pomoc civilistům a výměnu zajatců.
Merkelová se svěřila, že rozumí Ukrajincům, když tvrdí, že k prosazování nutných politických reforem potřebují mír. Putin ale trvá na tom, že nejdříve je nutné dojednat speciální status, díky němuž by území, o něž se vedou spory, získala vyšší míru autonomie.
Řešení situace v Sýrii i na Ukrajině se tedy podle všeho zadrhla na podobném problému: Merkelová a Hollande požadují klid zbraní, aby bylo možné pokročit k politickým vyjednáváním. Putin naopak tato jednání považuje za podmínku pro zastavení palby. Řešení situace na obou frontách se tak zdá být v nedohlednu.