Bývalý hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard má vést krajskou kandidátku hnutí STAN. Jde o smutné vyvrcholení jeho vztahů se sociální demokracií. Někdejší generální ředitel společnosti Škoda Transportation je nepřehlédnutelnou osobností, která bude straně chybět. A je velkým selháním ČSSD, že si ho nebyla schopná udržet.
Na začátku května Bernard opustil sociální demokracii a následně byl na vlastní návrh odvolán z funkce hejtmana. Předseda ČSSD Jan Hamáček na svůj účet na Twitteru v souvislosti s Bernardovou ohlášenou kandidaturou napsal: „Již před rokem jsem byl informován o dohodě mezi J. Bernardem a STAN o jeho kandidatuře. Dnes se tato informace potvrdila a ukazuje se, že jeho ‚odcházení‘ z ČSSD byla předem připravená šaráda, která měla tuto dlouhodobě chystanou změnu dresu ospravedlnit.“
Hamáček se snaží svého bývalého spolustraníka očernit a podsunout mu, že jeho odchod ze sociální demokracie a kandidatura za hnutí STAN nebyly ničím spontánním, nýbrž promyšleným kalkulem. Těžko v tom nevidět zhrzenost partaje, kterou Bernard opustil. Ještě explicitněji ji na svém facebookovém profilu vyjádřil předseda pražské ČSSD Petr Pavlík: „Zatímco všechny oblboval kecy o zachraňování ČSSD, byl už dávno dohodnut jinde a jen hledal příběh o zneuznání.“
Mnohem důležitější než to, kdy přesně se Bernard s hnutím STAN na své kandidatuře domluvil a zda to bylo předtím či potom, co se snažil o záchranu své strany, je, proč si ČSSD nebyla schopná bývalého hejtmana ve svých řadách udržet a jak velký díl viny nese na tom, jak se celá situace vyvinula.
Pro pořádek dodejme, že Bernard už po sněmovních volbách v roce 2017 zveřejnil třináct bodů, co by podle něj měla ČSSD dělat, aby opět získala důvěru voličů. Měl tedy dost času na to dojít k závěru, že v sociální demokracii již zkrátka není vůle k záchraně.
Podstatnější je však to, že už dlouhou dobu bylo jasné, že sociální demokraté v Plzeňském kraji nechtějí, aby za ně Bernard znovu kandidoval na hejtmana. V takovém případě se pak nelze divit, že se zařídil jinak.
Aparátčíci a kryptokomunisté
Těžko říct, kdo nese větší zodpovědnost za to, jak to dopadlo. Jestli hejtman, který si dělal věci po svém, nehleděl přitom na nějakou stranickou loajalitu a neváhal ani velmi silně a důrazně kritizovat kroky svého stranického vedení a celkově se vůbec neprojevoval jako typický sociální demokrat, což mu bylo vyčítáno. Nebo straníci, kteří nebyli ochotni se s tím smířit a nedokázali dát přednost práci, kterou v čele kraje vykonal, a věcně a možná i trochu pragmaticky si říct, že nejvíc ze všeho ČSSD poškodí, když úspěšnému hejtmanovi nedají šanci pokračovat v tom, co začal. Zároveň se dalo čekat, že ho tím pádem pošlou do náruče jiné politické strany, která se ho ráda ujme, což se přesně stalo.
Samozřejmě, další varianta je, že by Bernard za ČSSD nekandidoval, ani kdyby to sociální demokraté chtěli, protože si spočítal, že větší šanci na hejtmanský post bude mít v hnutí STAN. Téhle variantě ale zatím nic nenasvědčuje. Zdá se, že sociální demokraté už opravdu Bernarda jako svého kandidáta na hejtmana nehodlali postavit.
Mohli k tomu mít celou řadu důvodů. Bernard například velmi razantně odmítal účast sociální demokracie v Babišově vládě. Na svém facebookovém profilu 24. května 2018 mimo jiné napsal: „Ne účinkování ČSSD ve vládě, a basta. Žádnému mediálnímu tlaku nepodléhám. Říkám a zdůvodňuji to od parlamentních voleb. Ale chápu, že poslední mejdan může být lákavý. A moc prosím, nezačínejme reformu ČSSD tím, že si začneme vyhrožovat vyhazovem.“
Bernard svoji stranu neváhal kritizovat ani po senátních a komunálních volbách v roce 2018, kdy na Facebooku uvedl: „Program a cesta pro tuto zemi opravdu není pouze v tom, že vymyslíme ty báječné nápady, jak zase pumpneme státní rozpočet něčím zadarmo, ostatně od toho jsou tu jiní, kteří to udělají za nás, aby získali pro ně to nejdůležitější, tedy vstřícné zákony a dotace pro sebe. Žádnou politickou stranu nemohou v dnešní době představovat pouze aparátčíci a kryptokomunisté, ty doby, kdy společnost podobné extempore tolerovala, jsou nenávratně pryč.“
A podobným stylem by se dalo pokračovat. Bernard svoje spolustraníky dráždil a oni mu leccos nemohli zapomenout. Nelíbila se jim jeho účast na jedné z demonstrací Milionu chvilek v loňském roce (vždyť tak přece demonstruje proti vládě, na které se podílí jeho vlastní strana!).
A co víc, Bernard dokonce kvůli podbízení se sociálních demokratů prezidentu Zemanovi a nesouhlasu se vstupem ČSSD do Babišovy vlády, kterou podporují i komunisté, odmítl jet v březnu 2019 na sjezd sociální demokracie, což jeho spolustraníky rovněž popudilo.
Smutný paradox
Přesto platí, že sociální demokracie pod Bernardovým vedením získala v roce 2016 v Plzeňském kraji pěkných 17,35 procenta hlasů, což byl čtvrtý nejlepší výsledek ČSSD ze všech krajů. Kromě toho, i když zde byla v pořadí až druhá, Bernardovi se podařilo dostat vítězné hnutí ANO do opozice a sestavit krajskou koalici bez něj.
Už teď je zřejmé, že sociální demokracie situaci nezvládla a že na Bernardův odchod doplatí. Ačkoli je pravda, že další soužití bývalého hejtmana a sociální demokracie zřejmě nebylo možné a šanci by mělo jen za cenu velké vstřícnosti z obou stran, které zjevně ani jedna nebyla schopná.
Bývalý hejtman je výrazným hodnotově zakotveným politikem, který vedle běžných sociálních demokratů opravdu působil trochu jako z jiného světa. To logicky vyvolávalo napětí. Ale když už se jednou v jejich řadách ocitl a ČSSD mohla těžit z jeho manažerských i jiných dovedností, je značným selháním sociální demokracie, že se jí ho nepodařilo v nich udržet. Ať už to má jakékoliv příčiny. Z pohledu občana Plzeňského kraje zkrátka nebyl důvod, proč by Bernard opět neměl za ČSSD kandidovat na hejtmana.
V letošních krajských volbách tak spolu v tomto kraji změří síly hnutí STAN pod vedením bývalého sociálního demokrata a ČSSD, jejímž kandidátem na hejtmana bude dosavadní Bernardův náměstek Ivo Grüner. Nakonec tak spor mezi Bernardem a sociální demokracií rozseknou voliči.
Přičemž hrozí, že právě Bernard bude posledním hejtmanem z ČSSD na hodně dlouhou dobu. Pro sociální demokracii by to byl poněkud smutný paradox. Nedá se přitom vyloučit ani to, že Bernard bude nejen posledním hejtmanem za ČSSD, ale i prvním hejtmanem za hnutí STAN v Plzeňském kraji.
Hnutí Starostové a nezávislí zde v krajských volbách v roce 2016 společně s Patrioty a s podporou Svobodných a Soukromníků získalo 8,18 procenta hlasů. Bude proto zajímavé sledovat, kolik obdrží s Bernardem v čele své kandidátky. Pokud to bude více, než kolik získá ČSSD, bude to smutný doklad toho, že sociální demokracie se skutečně připravila o člověka, který má potenciál přitáhnout voliče.