Ještě před prvními volebními shromážděními v Iowě stál bývalý viceprezident a nejvýraznější zástupce umírněného křídla Demokratické strany Joe Biden v čele celonárodních průzkumů. Jeho špatný výsledek v tomto státě, které navíc potvrdil další mizerný výsledek v New Hampshiru, ale Bidenovy šance výrazně oslabil. Kupodivu také nijak nepomohl dalším umírněným uchazečům o prezidentský post. Podle agregátoru volebních průzkumů fivethirteight.com tak naopak rostou šance levicově orientovaného Bernieho Sanderse. Zároveň se zvýšila pravděpodobnost, že nakonec žádný z uchazečů nezíská většinu delegátů na nominačním sjezdu Demokratické strany a o konečné nominaci bude třeba vyjednávat. Obojí hraje do karet současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi.
Biden a Warrenová oslabili
Bernie Sanders osvědčil, že jeho podpora mezi bílými voliči strany je dosti vysoká. Jak Iowa, tak New Hampshire totiž patří mezi státy s výrazně nižším zastoupením menšin, než je celonárodní průměr. To se může mnohým zdát jako nadějné znamení pro případný souboj s Donaldem Trumpem, jehož do Bílého domu vynesla právě podpora bílých příslušníků tzv. pracující třídy, kteří jinak předtím volili často demokraty. Jenže nesmíme zapomínat, že v primárkách volí jen registrovaní voliči strany, a tak tento výsledek ještě zdaleka nemusí znamenat, že se Sandersovi podaří přilákat je zpět.
Pete Buttigieg těsně vyhrál v Iowě a jeho šance na zisk nominace mírně vzrostly. Potvrdil, že jako starosta malého města a veterán z Afghánistánu dokáže oslovit voliče v rurálních částech země. Jeho politika je umírněnější než ta Sandersova, ale nezdá se zatím příliš pravděpodobné, že se mu podařilo přilákat na svou stranu větší část umírněnějších voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena. Ti naopak podle mnohých průzkumů upírají své naděje k Michaelu Bloombergovi, jehož podpora vyskočila někam k 15 procentům.
V prvních dvou státech si sice také nevedl dobře, ale jeho strategie byla od začátku upnutá k tzv. volebnímu superúterý 3. března, kdy se bude hlasovat v mnoha státech najednou včetně Kalifornie a Texasu, které patří počtem delegátů k největším. Celkově se tento den rozdělí více než třetina volených delegátů na sjezd. Další posilující umírněnou je Amy Klobucharová, ale ani u ní to zatím nevypadá, že by jí to mohlo pomoci až k zisku nominace. Situace je tedy teď taková, že zatímco na levici Sanders posiluje na úkor Warrenové a stává se tak jednoznačným zástupcem tohoto proudu, blíže ke středu se situace naopak komplikuje.
Biden teď už musí
V prvních dvou státech se jeho vítěství nečekalo, ale nízký počet hlasů za prognózami přesto zaostal a to se podepsalo i na celonárodních průzkumech. Pokud nechce, aby jeho kandidatura skončila už na začátku března, musí bezpodmínečně zabodovat v příštích dvou státech, Nevadě a Jižní Karolíně. V prvním to vypadá na těsný souboj právě se Sandersem, kdežto ve druhém si zatím Biden drží náskok v řádu vyšších jednotek procent. Výhodou pro něj může být, že v těchto státech voliči nemohou hlasovat pro Bloomberga.
Bez ohledu na výsledek je nepravděpodobné, že kterýkoliv z nejvážnějších uchazečů skončí před 3. březnem, kdy proběhne zmiňované superúterý. Pokud ale Biden nedokáže přesvědčivě vyhrát Jižní Karolínu a alespoň čestně prohrát se Sandersem v Nevadě, klesnou jeho šance v podstatě k nule. To ale nemusí vést k posílení šancí ostatních umírněných, pokud nikdo z nich kampaň neukončí. Hlasy ve středovém táboře se budou dále štěpit a těžit z toho bude Sanders, případně ještě vzroste šance na to, že většinu, která je už teď asi třetinová, nezíská nikdo.
Trump se raduje
Prozatímním vítězem demokratických primárek je tak nynější prezident. Pokud by o kandidátovi či kandidátce nebylo jasno ještě na začátku sjezdu, jednalo by se pro něj o scénář doslova z říše snů. Pokud vyhraje Bernie Sanders s programem na zestátnění zdravotní péče, pak sice demokraté mohou získat zpět některé z těch voličů, které jim Trump odloudil v roce 2016, ale docela jistě přijdou o drtivou většinu konzervativnějších voličů z předměstí, díky nimž získali opět většinu ve Sněmovně v roce 2018.
Není divu, že prezident o zestátnění zdravotnictví mluvil i ve svém poselství o stavu Unie. Byť se totiž Američané shodnou na tom, že systém jako celek funguje špatně a je drahý a neefektivní, tak je zároveň drtivá většina pojištěných spokojená s pojištěním, které mají, a to platí i pro demokraty. Většina voličů by zřejmě sice podpořila rozšíření možnosti využít státní systém Medicare pro další lidi, ale jen malá část by byla ochotna se vzdát vlastního soukromého pojištění. Průzkumy, které teď naznačují, že by Sanders Trumpa porazil, jsou díky době, jaká nás dělí od voleb, ještě dost nespolehlivé. Odpor k zestátnění systému zdravotního pojištění je naproti tomu už teď dost silný.