
Africký kmen Mundari FOTO: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
FOTO: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Skot je pro ně nejen ekonomickým základem života, ale má pro ně také duchovní a sociální přesah. Řeč je o africkém kmenu Mundari z Jižního Súdánu, jehož fascinující životní styl se vyvíjel v náročných podmínkách subsaharské Afriky. Kultura této komunity přitahuje i dnes velký zájem antropologů.
Území kmene Mundari najdeme zhruba 75 kilometrů severně od hlavního města Džuba v Jižním Súdánu. Tamní prostředí zahrnuje mnoho řek a jezer, a proto je zde půda v období dešťů náchylná k záplavám. Jílovitá zemina však poskytuje úrodnou půdu pro plodiny a pastevectví skotu.
Dobytek není pro členy kmene zdaleka jenom zdrojem potravy. Krávy jsou v komunitě považovány za posvátné a symbolizují bohatství a společenské postavení. Každodenní život příslušníků kmene Mundari zahrnuje mléko, moč a hnůj. Mléko je hlavním zdrojem výživy. Hnůj se pálí a slouží jako ochrana proti komárům. Moč má pak v této kultuře speciální význam. Používá se totiž v rámci hygieny a také k barvení vlasů do sytě oranžové barvy.
Význam vlastnictví dobytka potvrzuje i fakt, že ovlivňuje manželství. Nevěsty se zde totiž kupují za krávy. Čím větší stádo pak muž má, tím více si ho společenství váží. Muži v kmeni mohou mít tolik manželek, kolik jich zvládnou uživit. Krávy jsou zde patrně nejhýčkanější na světě, jelikož je podle webu ultimatewildsafaris.com Mundari masírují dvakrát denně. Mladí příslušníci kmene pak spí přímo mezi nimi, aby je chránili před divokými zvířaty a zloději.
Mladí lidé musejí projít tvrdým výcvikem a absolvují mezi sebou tradiční zápasy, které slouží jako přechodný rituál směrem k dospělosti. Pomazávají se také popelem a tukem, aby si ochránili pokožku před sluncem a vyjádřili svoje odhodlání a sílu.
Mundari kladou velký kulturní význam také svým tradičním ohňům z kravského hnoje, které mezi zvířaty nepřetržitě hoří. Slouží jednak k odpuzení hmyzu a současně také během chladných nocí poskytují teplo.