Šťastný nový rok přeje Jaroslav Vodička. To je aktuálně poslední příspěvek na webu takzvaného Vodičkova svazu, respektive Českého svazu bojovníků za svobodu. Ten nyní nezažívá nejslavnější měsíce. Poslední rok totiž musel hospodařit bez milionů ze státní kasy a jeho členové navíc museli opustit kanceláře, které užívali v budovách ministerstva obrany. A lépe ve svazu zřejmě jen tak nebude.
Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) pod vedením Jaroslava Vodičky byl na pomyslném výsluní v době, kdy byl prezidentem Miloš Zeman a vládu vedl Andrej Babiš (ANO). Jenže volby do poslanecké sněmovny v roce 2021 vše změnily. Nová vláda se jasně postavila proti tomu, aby svaz nadále dostával ze státního rozpočtu mnohamilionovou dotaci na provoz a tyto peníze jednoduše škrtla. „Bylo to tak v roce 2022 a je to tak i v roce 2023. Český svaz bojovníků za svobodu nedostává ze státního rozpočtu ani korunu,“ potvrdil pro deník FORUM 24 poslanec za občanské demokraty Jakub Janda.
Kromě peněz ale pro Český svaz bojovníků za svobodu přišla po pár měsících další rána. Vedení ministerstva obrany se rozhodlo vypovědět nájemní smlouvy, které svaz měl v budovách ministerstva na několika místech po republice. Nyní, zhruba rok od tohoto rozhodnutí, už členové svazu kanceláře ministerstva nikde neobývají. Stejně tak podle slov Simony Cigánkové z tiskového odboru ministerstva obrany Český svaz bojovníků za svobodu nedostává od ministerstva žádné peníze. „Od ministerstva obrany ČSBS žádné dotace nepobírá a ani neobývá žádné prostory patřící resortu,“ ujistila.
Další ránou pro Vodičkův svaz byly lednové prezidentské volby, s Petrem Pavlem totiž svaz nespolupracuje. Na Pražský hrad se Jaroslav Vodička zřejmě jen tak nepodívá, na rozdíl od dřívějších let, kdy ho Miloš Zeman vyznamenal, zval na oficiální akce, chodil na schůzky s prezidentem a dokonce byl čestným hostem ve volebním štábu bývalé hlavy státu. Bývalý konfident veřejné bezpečnosti Vodička by pravděpodobně snáze vycházel s bývalým spolupracovníkem StB Andrejem Babišem, kdyby vyhrál prezidentské volby. Právě Babišova vláda Vodičkův svaz zásobovala dotacemi.
Důvody, proč se stát odstřihl od Českého svazu bojovníků za svobodu řeklo jasně několik koaličních politiků. Ostře svaz kritizovali také senátoři. Například poslanec Jakub Janda o svazu mluvil jako o „pofidérním spolku adorujícím bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu“. Kritikům dlouhodobě vadily postoje předsedy Vodičky, který například vyznamenal Zdeňka Ondráčka, dnes již bývalého poslance KSČM, který v roce 1989 tloukl jako příslušník veřejné bezpečnosti lidi toužící po svobodě. Pro mnoho kritiků je zarážející také fakt, že organizaci, která by měla pomáhat bojovníkům za svobodu z dob komunistické totality, vede bývalý člen KSČ, pohraniční stráže a konfident veřejné bezpečnosti Vodička.
Problematické bylo také hospodaření spolku. Kritici například poukazovali na to, že váleční veteráni jezdí na veřejné pietní akce hromadnou dopravou, zatímco předsedovi Vodičkovi platí svaz ze státní dotace auto s řidičem. Kontroly u Českého svazu bojovníků za svobodu opakovaně našly chyby, v minulosti musel svaz část státního příspěvku vrátit, když kontroloři zjistili, že si vedení svazu v rozporu s účelem dotací z peněz nakupovalo čokolády nebo špekáčky. Na otázku, zda se po odebrání státního příspěvku u ČSBS něco změnilo, co by opět vedlo k možnosti získání dotace od státu, poslanec Jakub Janda pro FORUM 24 odpověděl jednoznačně. „Činnost spolku monitoruji, nezměnilo se nic,“ vzkázal.