„Do roku 1991 byla Ukrajina spolu s Ruskem prosperující privilegovanou zemí. Bez Ruska ztratila Ukrajina v roce 2014 nezávislost a byl nastolen brutální neokoloniální režim. Ukrajina byla v roce 2014 okupována Spojenými státy,“ tvrdí ideolog a politolog Sergej Markov.
Jako argument Markov používá i to, že v roce 1991 měla Ukrajina 51 milionů obyvatel a od té doby 10 milionů „uprchlo“ do Ruska a 10 milionů do Evropy a 10 milionů „jednoduše vymřelo“. „Zůstalo jen asi 20 milionů nešťastných lidí, jejichž údělem je trpět a umírat za neexistující nezávislost Ukrajiny. Nešťastných lidí. Oslavovat nezávislost Ukrajiny může jen duševně nemocný člověk,“ míní ideolog.
Pak v dalším příspěvku sdělil, že „dekolonizace Ukrajiny by měla být stanovena jako politický cíl“ a že „samotný pojem Ukrajina byl vždy pojmem kolonizátorů“, protože je to podle něj jen synonymum pro „Ruskem kolonizované polské země na okraji Polska“. Zásadu „Ukrajina není Rusko“ používali podle všichni okupanti těchto zemí: Poláci, Švédové, Němci za první a druhé světové války a nyní Američané.
„Rusko by k sobě mělo připojit historické země: Novorosii a Záporoží, Donbas, Malorosii, Slobožanščinu, Severščinu a Polesje. A nechat Halič a Volyň rozhodnout o jejich osudu… Rusko by mělo hlásat nutnost dekolonizace historických oblastí Ukrajiny. Proto by Rusko mělo zcela upustit od pozitivního používání termínu Ukrajina a používat historické názvy zemí. Samotný pojem Ukrajina by měl být chápán jako dědictví kolonialismu Polska a Německa a USA. A měl by být odstraněn, jako byly odstraněny koloniální názvy ‚Horní Volta‘, ‚Jižní Rhodesie‘, ‚Severní Rhodesie‘ a Bombaj byl změněn na Mumbaj.“
Markov pomíjí, že Rusko se v Budapešťském memorandu zavázalo v roce 1994 respektovat mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny. Podle tehdejších dohod byly dány záruky bezpečnosti a územní celistvosti Bělorusku, Kazachstánu a Ukrajině výměnou za připojení se ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Jejím důsledkem bylo jaderné odzbrojení těchto států.
V memorandu se signatáři zavázali mimo jiné respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti Ukrajině, zdržet se použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování, zdržet se použití jaderných zbraní proti Ukrajině, řešit případné použití jaderných zbraní vůči Ukrajině na půdě Rady bezpečnosti OSN či vzájemně konzultovat vzniklé nejasnosti ohledně zmíněných záruk.