Tlak na okupovaných územích ukrajinské Chersonské oblasti se zhoršuje. Místní úřady nutí obyvatele, aby si zažádali o ruské pasy, jinak jim prý nebudou poskytovat lékařskou péči ani životně důležité léky, jako je inzulin. Lidé bez pasů se prý mají připravit na „deportaci“.
Bez práce, bez důchodů a bez zdravotní péče skončí prý obyvatelé Ruskem obsazených částí Chersonské oblasti, pokud si nepožádají o ruský pas. Varoval před tím Oleksandr Dudka, starosta okupované obce Lazurnyj, jejíž administrativa touto cestou nutí dosud loajální ukrajinské obyvatelstvo k akceptaci ruské nadvlády.
Lidé bez ruských pasů prý nebudou mít nárok na humanitární pomoc ani na životně důležité léky či na lékařskou péči jako takovou, píšou Moscow Times. Úřední styk má nadále probíhat rovněž v ruštině, veškeré potřebné doklady je například nutné přeložit do ruštiny, vyplývá z obecních stránek. Na černé listině se ocitli také Ukrajinci, kteří odmítají posílat děti do ruských škol.
Obyvatele, kteří s přijetím ruského občanství otálejí, označil hanlivým slovem Ždun (Čekač). Dudka ostatně již dříve vyzval ty, kteří s okupací nesouhlasí, aby si sbalili kufry a připravili se k odchodu. Dudka tak reaguje na rozhodnutí Ruska, že náklady určené na péči o osoby s ukrajinským občanstvím mají nést regionální úřady. Jeho vyjádření je však jen jedním z mnoha kroků, jimiž okupační úřady nutí ukrajinské obyvatele k přijetí ruské nadvlády.
Podle srpnové zprávy Univerzity v Yale, na kterou ruský web upozorňuje, je osobám bez ruského pasu odmítáno poskytování humanitární a lékařské péče, nemají nárok na sociální příspěvky, služby obecních úřadů (například registraci automobilu), nemohou pracovat pro obec, může jim být zkonfiskován majetek a je jim vyhrožováno přemístěním, aniž by bylo specifikováno, kam je úřady hodlají přestěhovat. Mnohem těžší je naopak cestování pro ně samotné, ať už jde o průchod různými vojenskými checkpointy, či snaha okupovaná území opustit.
Patrně i z toho důvodu ukrajinská vláda informovala o tom, že se podařilo spustit humanitární koridor v Sumské oblasti, který mohou Ukrajinci překročit třeba jen s rodným listem, nebo i docela bez dokladů. Ani ruský pas jim nebude na překážku, pokud ho využijí k vycestování z okupované zóny na Ukrajinu. „Vyzývám vás, abyste využili této možnosti ke vstupu na kontrolovaná území prostřednictvím existujícího humanitárního koridoru,“ apelovala na obyvatele okupovaných oblastí ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.