Místopředseda ruské Státní dumy Petr Tolstoj navrhuje, aby bylo občanům zemí, kde ruština není státním jazykem, zakázáno pracovat jako kurýři a taxikáři. Důvodem je omezení práce lidí z postsovětských zemí, v nichž se rusky nemluví.
„Musí být omezena možnost práce v Rusku pro občany postsovětských zemí, kde nemá ruština status státního jazyka. Bez ruského jazyka nemá naše země smysl. Přitom dnes situace s rozvojem ruštiny katastrofální a je to naše společná odpovědnost,“ prohlásil Tolstoj.
Jeho myšlenky zazněly v Radě federace, když si při veřejném slyšení stěžoval, že se v postsovětských republikách aktivně učí angličtinu a také snaží se nahradit ruský jazyk svým národním jazykem.
To je podle Tolstého chování, na které by Rusko mělo zareagovat adekvátním protiopatřením. „Pokud ruština není jejich státním jazykem, pak, by občané těchto zemí neměli pracovat na veřejných místech – jako řidiči, prodejci a zejména jako kurýři,“ navrhnul Tolstoj, protože podle něj takto zodpovědná práce „pro ně není“.
Ruština je v současné době ovšem úředním jazykem již jen v Bělorusku. V Kazachstánu a Kyrgyzstánu má status úředního jazyka a v Tádžikistánu jde tzv. „jazyk mezietnické komunikace“.
Místopředseda dumy zveřejnil svůj návrh jen několik dní poté, co Rusko v OSN vystoupilo s prohlášením, že vzorně dodržuje lidská práva a nikoho nediskriminuje.