Chorvatsko znovu v pondělí večer otevřelo svou hranici se Srbskem, a odstranilo tak jednu z překážek pro tisíce uvízlých migrantů. Asi 3000 lidí uvízlo předtím v chladném a deštivém počasí v ne-zemi mezi oběma státy.
Balkán se snaží vyrovnat s obrovským přílivem přistěhovalců – a to tím, že jim umožní jejich cestu do západní Evropy.
Evropský dopisovatel BBC Damian Grammaticas podává zprávy z obce Berkasovo. Agentura OSN pro uprchlíky (UNHCR) popsala tamní podmínky jako „katastrofální“. Mluvčí UNHCR Melita Sunjic, která se nachází v Berkasovo na přechodu, prohlásila v pondělí večer: „Hranice se otevřely bez ohlášení a všichni začali spěchat.“ Popisovala také podmínky v táboře a mluvila o tom, že je tam hodně malých dětí a osob se zdravotním postižením a lidí, které přepadla nevolnost na cestě. „Tohle není místo pro lidi, nemohou ani spát, mohou jen vzpřímeně stát v blátě.“
Stovky tisíc přistěhovalců, mnoho ze Sýrie, Afriky a Afghánistánu, směřovaly v posledních měsících z Turecka na Balkán ve snaze dosáhnout Německa, Švédska a ostatních států EU.
Chorvatské autobusy nyní nabírají tisíce přistěhovalců, kteří překročili hranici, a vezou je do nedalekého přijímacího střediska.
Chorvatsko se pokusilo limitovat příval migrantů o víkendu, když Maďarsko zavřelo svou jižní hranici, a Slovinsko oznámilo své vlastní restrikce z obavy, že by migranti mohli uvíznout v Chorvatsku.
V posledních dnech Chorvatsko vyslalo přinejmenším dva vlaky a několik autobusů běženců na sever na hranici se Slovinskem. Slovinští úředníci nicméně obvinili chorvatskou vládu z porušování dohody limitující takové transfery na 2 500 lidí denně a vyhlásili nová omezení pro přicházející osoby.
Dopisovatel BBC Guy Delauney píše ze slovinského hraničního přechodu u města Trnovec. Popisuje místo jako obraz lidské bídy, kde jsou stovky lidí v dešti promrzlí na kost. Přijeli v pondělních ranních hodinách, aby zjistili, že narazili na řadu policistů a bariéry blokující cestu do Slovinska.
Úřady a organizace poskytující humanitární pomoc působí dojmem, že jsou zcela nepřipraveny. Nemají žádné stany, kde by se migranti, mezi nimi mnoho dětí a mimin, mohli ukrýt. Lidé rvou větve ze stromů, aby rozdělali oheň a otočili kontejner na odpadky na bok, aby v něm našli útočiště.
Když se zpožděním dorazil Červený kříž, přesvědčili jeho pracovníci chorvatskou policii, aby lidem dovolila ukrýt se pod kovovou střechou hraničního přechodu. Protože ale není žádný náznak toho, že by jim bylo dovoleno pokračovat do Slovinska, nebo se vrátit do Chorvatska, začaly se ozývat výkřiky: „Zabijete nás.“
„Hanba každému, kdo je za to odpovědný,“ prohlásil pro BBC jeden syrský muž. Jedna mladá žena zase prohlásila: „Přeji si, abych se mohla vrátit do Sýrie.“
Kolem 500 lidí trávilo nedělní noc venku na slovinské hranici u obce Trnovec. Dalších 188 – 2000 spalo na železničním náspu na chorvatské straně hranice. Úředníci jim sdělili, že mohou dočasně zůstat v Chorvatsku nebo se sami pokusit dostat do Slovinska. Maďarsko z bezpečnostních důvodů uzavřelo svou hranici se Srbskem a Chorvatskem, a nutí tak migranty volit pomalejší cestu přes Slovinsko.