Ťia Ťing-lung, devětadvacetiletý muž, který v roce 2015 hřebíkovou pistolí zastřelil starostu své vesnice Severní Kao-jing (provincie Che-pej), byl v srpnu letošního roku odsouzen k smrti a 14. listopadu popraven smrtící injekcí. Už odsouzení nešťastného Ťia Ťing-lunga vyvolalo obrovské rozhořčení mezi Číňany i zahraničními pozorovateli; celá kauza dokládá, jak čínské soudy měří jinak chudým a jinak bohatým. V zemi s nejvyšším počtem poprav na světě má taková nerovnost doslova smrtelné dopady. Případ současně ilustruje důsledky překotné urbanizace venkova v podmínkách právního vakua, kdy si developeři jdou beztrestně na ruku s lokálními politiky.
Tragický případ začal tím, že starosta, stranický tajemník Che Ťien-chua nechal zbořit Ťiaův dům kvůli developerskému projektu poté, co uplatnil vyděračské praktiky (viz metoda “harmonických demolic”) obvyklé na čínském venkově při zabavování majetku chudých vesničanů:
Ťiaův otec podepsal za zády svého syna dohodu o kompenzaci za zbořený dům. Podle soudních záznamů to odůvodnil tím, že mu vláda pohrozila, že nepřijme žádost o penzi pro Ťiaovu babičku. Úředník zodpovědný ve vesnici za demolice dosvědčil, že odmítnutí žádostí o penze byl způsob, jak zajistit, že demolice domů budou probíhat bez překážek. “To se netýkalo jenom rodiny Ťia. Pořád se to dělá některým rodinám ve vesnici,” svědčil Chu Jüan-čen.
Při samotné demolici byl Ťia Ťing-lung zbit a poraněn, údajně za přihlížení uniformovaných policistů:
V únoru 2013 Che Ťien-chua, starosta vesnice, přivedl skupinu čtyřiadvaceti místních, aby zbořili rodinný dům. Když přišli, Ťia, který dle jeho starší sestry Ťia Ťing-jüan renovoval dům před plánovaným sňatkem, stál na střeše a odmítl slézt. V květnu se místní úředníci vrátili, zbili pana Ťia a dům zbourali. Paní Ťia zavolala policii. Rodiče Ťiaovy snoubenky svatbu odvolali, protože na mnoha místech v Číně je vlastní dům podmínkou sňatku.
V následujících dvou letech rozeslal Ťia Ťing-lung úřadům řadu stížností, ale bezvýsledně. Ani snaha dobrat se náležité kompenzace přímo u starosty a stranického tajemníka Che Ťien-chua k ničemu nevedla. Mladý muž nakonec po dvou letech sáhl k zoufalému činu: v únoru 2015 starostu zodpovědného za demolici jeho domu. K činu se plně doznal. Nejvyšší lidový soud potvrdil rozsudek smrti letos v srpnu, a je jen příznačné pro čínský soudní systém, že právníci odsouzeného rozsudek dostali až 18. října.
Pro čínskou i světovou veřejnost se případ nešťastného Ťing-lunga stal symbolem zoufalého odporu proti všudypřítomné korupci hlavně na místní úrovni. Nepoměr mezi trestem pro pana Ťia a často shovívavými tresty pro úředníky odhalené v čínské protikorupční kampani vyvolal všeobecné pobouření. Mnozí upozorňovali, že úředníci odsouzení za zpronevěru obrovských sum peněz trest smrti nedostali.