Jste-li uvědomělí, máte dost volného času, dost vzteku na sousedy (mají větší byt, lepší auto, mají se rádi?) a milujete pomluvy a šmírování, pak pro vás Ministerstvo vnitra vymyslelo novou zábavu. Oficiálně jí říká Bezpečnostní dobrovolník. O co jde?
Nudným úředním jazykem řečeno o „zapojení laické veřejnosti do zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku“. Zapojit se může „dobrovolník“ žijící v dané obci či lokalitě, nebo ten, který tam vlastní nemovitost, nebo…někdo jiný podle principu „co není zakázáno, je dovoleno“. Dobrovolníkem se může stát kdokoliv v produktivním věku nebo i neproduktivním, senior, student, muž, žena… neexistuje věkové ani jiné výrazné omezení. Pokud se chcete zapojit, měli byste asi dobře vidět a umět telefonovat, případně být schopni dojít na úřad. To jsou, jak se zdá, jediné nutné podmínky.
Co budete mít na práci? Například budete upozorňovat příslušné orgány na porušení právního řádu, volat Policii ČR nebo obecní policii na místo spáchání přestupku nebo trestného činu, pohybovat se v katastru obce a zjišťovat, zda nedochází či nedošlo ke spáchání protiprávní činnosti, bránit se proti pachateli trestného činu nebo přestupku v mezích nutné obrany…a tak dále. Práce to bude náročná, zodpovědná a neplacená. Musíte to dělat z přesvědčení. Pamětníkům to půjde lépe, neb si vzpomenou na kdysi funkční Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti (PS VB). Což byla za vlády komunistů organizace pro angažování uvědomělých občanů při udržování veřejného pořádku a organizaci dopravy při prvomájových průvodech. Člen stráže tehdy (stejně jako se to plánuje dnes) ve svém volném čase aktivně a zdarma pomáhal bezpečnostním orgánům. Každý pomocník nosil na rukávu civilního oděvu v době své služby pásku s označením PS VB. Někteří zcela neuvědomělí občané již tehdy vymysleli pro zkratku hanlivé označení: „Pitomec stojící vedle blbce“. Tím se ovšem nenechte vůbec odradit. Být dobrovolníkem je dneska „in“, a „bezpečnostní dobrovolník“ je jasně vyšší level, to pozná každý. Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti kdysi fungovala skvěle hlavně na venkově. Dá se předpokládat, že tomu tak bude i dnes, ale opět se nenechte limitovat a buďte aktivní i ve městech.
Základní koordinaci, řízení a dohled nad činností dobrovolníků by měla vykonávat obec, která bude vše fakticky řídit. To znamená vydávat dobrovolníkům pokyny, kontrolovat je a vyhodnocovat výsledky jejich činnosti a možná i udělovat patřičná vyznamenání (zatím se netěšme předčasně). V této souvislosti vyhlásilo Ministerstvo vnitra (odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality) pro obce také podpůrný nástroj – dotační program. Více zde.
Samozřejmě, že již dnes, i bez oficiálního pověření, můžete hlásit jakékoliv nepravosti malého i velkého významu ve svém okolí, bránit se proti pachateli trestného činu nebo přestupku v mezích nutné obrany, zabránit trestnému činu, přestupku nebo vzniku škody a tak dále. Ale nemá to ten glanc. Kdežto označení Bezpečnostní dobrovolník (BD), který možná bude moci opět nosit nějakou tu pěknou nášivku pro své označení na rameni nebo jinde, to už přece jen zní jinak. Pro mnohé, již dnes aktivní občany, bude tento institut jen něco jako „zoficializování“ jejich dosavadní činnosti a těsnější spojení se státem. Pokud se již bezpečnostními dobrovolníky cítíte být, neváhejte ve své iniciativě pokračovat, konejte, co musíte konat, a berte to jako dobrý trénink do budoucna.
Jak se píše v Manuálu vydaném pro tyto účely Ministerstvem vnitra, smyslem celého projektu je vyjít vstříc iniciativám občanské společnosti a pomoci obcím vytvořit podmínky pro dobrovolnickou činnost jejich obyvatel, která přispěje ke zlepšení života v obci. Jde o podanou ruku, na kterou mnozí občané možná čekají, píše Ministerstvo vnitra. A to je krásné. Když se občané a stát co nejtěsněji propojí, může vzniknout láska, kterou jen tak něco nezlomí. Tak vzhůru do namlouvání!