Předkládáme překlad otevřeného dopisu podepsaného zástupci předních evropských organizací zabývajících se bezpečnostní situací v Evropě. Zdůrazňují nutnost okamžité, jednoznačné a silné evropské obranné reakce a podpory Ukrajině. Evropa se podle nich už nikdy nevrátí do doby před Putinovou invazí. Pokud ale nedokáže nastartovat s veškerou naléhavostí svůj obranný potenciál, čeká ji návrat do třicátých let minulého století s veškerou nejistotou, zranitelností a všehoschopným diktátorem před branami.
Zvony bijí na poplach.
Zatímco ukrajinské síly zápasí na bojové linii, nevybavené pro dlouhou opotřebovávací válku, Rusko zvyšuje svou výrobu zbraní. Evropa zaostává za svým slibem dodávek munice a s nadcházejícími volbami v USA hrozí ukončení jejich vojenské pomoci.
V této souvislosti se někteří domnívají, že nejrozumnější možností je donutit Ukrajinu učinit ústupky a ukončit válku. Dnes se my – členové think-tanků, kteří pracovali mnoho let na evropské bezpečnosti – obracíme s vážnou výzvou na evropské občany a na jejich vůdce. Opuštění Ukrajiny přivodí Evropě hrozivou zranitelnost.
Nevrátili bychom se do Evropy roku 2021. Na místo toho bychom se vrátili do stavu permanentní nejistoty. Evropa by byla zásadně oslabena ztrátou ukrajinského ochranného valu a ztrátou vzájemné důvěry mezi evropskými státy. Čelili bychom impériu povzbuzenému demonstrací toho, že se může posilovat skrze agresi. Byl by to návrat do Evropy 30. let minulého století.
Opuštění (Ukrajiny, pozn. red.) není nevyhnutelné. Evropa má k dispozici ekonomické zdroje, aby se postavila Rusku. Nejnaléhavějším opatřením je koordinovat rozsáhlou průmyslovou mobilizaci pro dodávání více zbraní a munice na Ukrajinu a nakonec převýšení výroby Ruska.
Evropská unie obzvláště ukázala, jak úspěšná může být, když spojila své zdroje v průběhu společného nákupu vakcín proti covidu-19. V roce 2021 uzavřela smlouvy v hodnotě 72 miliard eur a zajistila až 4,6 miliardy dávek. Tento příklad musí být následován i dnes.
Touto cestou Rusko a jeho spojenci také pochopí, že EU má schopnost vytrvat.
Pokud nedokážeme vyvinout zbrojní úsilí dnes, budeme to muset učinit zítra, a to – pokud Rusko dosáhne svých cílů na Ukrajině – za podstatně složitějších a nebezpečnějších podmínek.
A ztratili bychom drahocenný čas.
Pokud se plně zavážeme garantovat Ukrajincům a Evropanům budoucnost, nebude se nám Rusko schopno rovnat. Síla Ruska závisí zejména na naší nerozhodnosti.
Antický řečník Demosthenes ve svých proslovech, známých jako filipiky, vyzýval Athéňany, aby nezůstávali pasivní tváří v tvář expanzivní politice Filipa II. Makedonského. Naléhal na ně, aby podpořili ty, kteří čelili útoku Makedoňanů, a aby povstali na odpor pomocí výroby zbraní a mobilizace celého Řecka. Pro Demosthena bylo v sázce přežití Řecka a jeho svobodných a demokratických obcí. Pro nás jsou sázky stejně existenční. Přežití svobodné a demokratické Evropy závisí na vítězství Ukrajiny.
Pod dopisem jsou podepsáni přední zástupci španělských, belgických, ukrajinských, polských, francouzských, finských, německých, slovenských, italských, estonských a švédských odborníků na evropskou bezpečnost.