Organizace proFem otevře novou dlouhodobou terapeutickou skupinu. Chce tím pomoci obětem sexuálního násilí postupně a zdravě překonat negativní zkušenosti. Terapie budou probíhat v centru PORT, které nabízí obětem služby „pod jednou střechou“.
Ženy, které mají zkušenost se sexuálním násilím, se mohou hlásit do dalšího běhu dlouhodobé terapeutické skupiny, která bude probíhat celý rok od 20. září, oznámila organizace proFem na svých stránkách.
Setkání budou probíhat jednou za 14 dní. Každé setkání je plánováno na 1,5 hodiny a může ženám nabídnout bezpečný a respektující prostor pro společné a dobrovolné sdílení vlastní zkušenosti. „Záměrem skupinové terapie je zážitek vzájemné podpory, sounáležitosti a přístupu bez předsudků. Nebudou chybět prvky podpůrných a uvolňovacích technik, včetně edukace podporující porozumění vlastnímu prožívání,“ popsala organizace.
Terapie budou jednou ze služeb centra PORT, tedy prvního komplexního centra pro oběti sexuálního násilí na pražském Břevnově. Centrum poskytuje služby obětem sexuálního násilí i sexuálního obtěžování, a to jak ty zaměřené na jejich aktuální, tak i dlouhodobé potřeby. Jeho cílem je zvýšit kvalitu péče o oběti, snížit riziko retraumatizace a poskytnout obětem násilí vhodnou podporu pro proces uzdravování a vyrovnání se s prožitým traumatem.
„Je tady možné udělat důkazní rozhovor, sběr důkazního materiálu a zároveň třeba i přespat. Stávalo se například, že policie musela ze služebny vést ženu na ošetření a sběr důkazního materiálu, pak ji zase převážela někam jinam. Byla vláčena z jedné instituce do druhé. A u nás je to všechno na jednom místě,“ popisuje výhody centra ředitelka Jitka Poláková.
ProFem také nedávno zveřejnila výsledky nového průzkumu, podle kterého se s nějakou formou sexualizovaného násilí setkalo 58 procent žen, přímo se znásilněním pak každá pátá žena. 76 procent obětí znásilnění uvedlo dopady na své psychické nebo fyzické zdraví, vztahy, studium, práci, či dokonce život ohrožující dopady. U žen, které zažily znásilnění ve věku do 15 let, to bylo dokonce 93 procent.
Z výzkumu vychází, že 30 procent žen mělo v důsledku sexuálního násilí zdravotní následky. Z toho 26 procent vyhledalo pomoc lékaře, 32 ji ale nevyhledalo, i když ji potřebovaly.
Ročně celkem 123 550 žen vyhledá zdravotní péči kvůli následkům sexualizovaného násilí. Částka na náklady ze zdravotního pojištění je 2,3 miliardy korun. Nejsou v tom ale zahrnuty náklady na sociální dávky, na trestní řízení, na náklady, které si oběti platily samy, a podobně.