Paříž se v pátek večer stala terčem série brutálních teroristických útoků. Teroristé stříleli do davu lidí ze samopalů a přitom na různých místech vybuchovaly nastražené bomby. Podle francouzské policie je aktuální bilance tragedie 129 mrtvých a 215 zraněných, z nichž 99 je v kritickém stavu.
Amatérské video, které zveřejnil na internetu francouzský list Le Monde
Nejprve střelba v restauraci, pak na koncertě
První střelba z automatických zbraní se ozvala kolem půl desáté večer v restauraci Carillon v ulici Alibert nedaleko Náměstí republiky. Zemřelo tam víc než deset lidí.
O chvíli později byla slyšet další střelba poblíž koncertního sálu Bataclan na bulváru Voltaira. Útočníci tam nejdřív pálili do vzduchu a později zabíjeli. V této koncertní síň došlo k nejhoršímu masakru, při němž zahynulo na 80 lidí a další desítky lidí utrpěly zranění.
V koncertní síni Bataclan právě probíhal koncert americké metalové skupiny Eagles of Death, na který přišlo 1500 lidí. Teroristé si zjevně vybrali co nejhustší dav, aby znásobili při útoku počet svých obětí. Útočníci nejprve zajali desítky návštěvníků a drželi je jako rukojmí. Policie do budovy zhruba hodinu po půlnoci vtrhla a zabila dva nebo tři útočníky, kteří předtím podle očitých svědků při střelbě do davu provolávali „Alláhu Akbar“ (Bůh je veliký) a podle svědků citovaných CNN spolu útočníci v koncertním sále mluvili arabsky. Podle agentury Reuters bylo ze sálu v okamžiku zásahu slyšet pět explozí. Podle svědků, kterým se podařilo utéct, ale také podle těch, kteří byli uvězněni uvnitř a komunikovali na Twitteru, zabíjeli teroristé své rukojmí jednoho po druhém.
Novinář z Europe 1, který byl náhodou přímo v síni Bataclanu, popsal situaci jako extrémně násilnou. Po střelbě vznikla panika, lidé začali utíkat pryč a šlapali po sobě. Útočníci podle něj stihli dvakrát nebo třikrát nabít své zbraně, neměli žádné masky a byli velmi mladí.
Výbuchy na stadionu, kde byl i prezident
Krátce po střelbě v koncertní síni pak došlo k několika explozím u pařížského stadiónu Stade de France. Prezident francouzské fotbalové federace Noël Le Graët oznámil, že u stzadionu v důsledku výbuchů zemřeli tři lidé. Na stadiónu se právě odehrávalo fotbalové utkání mezi Francií a Německem. Přihlížel mu i prezident Françoise Hollande, toho ochranka ze stadiónu v poločase odvedla. Spolu s ním byl evakuován i ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Byli oba převezeni do bezpečí na ministerstvo vnitra. Navzdory útokům fotbalisté zápas dohráli a Francie vyhrála 2:0. Diváci zůstali i po konci zápasu z bezpečnostních důvodů uvnitř stadionu, protože policie celou oblast uzavřela.
Pařížská prefektura informovala také o třech až čtyřech incidentech se střelbou. Rozhlasová stanice Europe 1 uvedla, že k další střelbě došlo v nákupní středisku Les Halles u historického jádra metropole.
Prezident François Hollande po zasedání krizového štábu vyhlásil výjimečný stav, který má platit po celém území Francie. Zároveň se rozhodl uzavřít francouzské hranice. Zvlášť mimořádná bezpečnostní opatření platí pro oblast pařížské aglomerace.
Po teroristických útocích spáchaných v Paříži byl založen požár v divokém uprchlickém táboře u Calais na severu Francie, kde jsou ubytovány tisíce běženců. Na Twitteru se objevila série snímků hořících stanů a dalších nouzových přístřešků.
Dosud není jasné, kdo za atentáty stojí. Na twitterových účtech spojených s džihádisty se ale podle agentury AP objevily oslavné příspěvky chválící útočníky.
Svět je v šoku
Zděšení nad útoky a solidaritu s francouzským lidem vyjádřila řada světových státníků. Americký prezident Barack Obama je označil za ohavný pokus o terorizování nevinných civilistů. Zděšení a solidaritu s francouzským lidem vyjádřili také britský premiér David Cameron, německá kancléřka Angela Merkelová či generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Kreml označil atentáty za „nelidské“. Solidaritu slíbil Francii také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Český premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil soustrast pozůstalým obětí.
Útoky nastaly v době, kdy Francie zavádí zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s blížící se mezinárodní konferencí o globálním oteplování, která začíná za dva týdny. Zástupce Paříže řekl, že je ještě brzy vyhodnotit incidenty jako koordinované teroristické útoky, i když všechno tomu nasvědčuje.
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová ČTK sdělila, že MZV v tuto chvíli nemá informace, že by mezi oběťmi útoků v Paříži byli čeští občané. Ministerstvo zahraničí je v kontaktu s českou ambasádou v Paříži a situaci, která je zatím velmi nepřehledná, nepřetržitě sleduje.
Přehled míst spjatých s pátečními útoky v Paříži
- Koncertní síň Bataclan:
Hudební klub na bulváru Voltaire je jedním z nejznámějších v Paříži. V pátek hostil koncert kalifornské rockové skupiny Eagles of the Death Metal, její členové jsou podle všeho v pořádku. Útok v klubu si vyžádal vůbec nejvíce obětí (85), převážně mladých lidí. Čtyři teroristé zahájili nejdříve palbu na návštěvníky kaváren před klubem, poté uvnitř rozpoutali „krvavou lázeň“; vyhodili se do povětří.
- Stadion Stade de France:
Sebevražedné útoky se podle policie odehrály poblíž dvou vchodů do stadionu a u přilehlé restaurace McDonald’s. Zahynuli zřejmě čtyři lidé, z nichž tři byli údajně atentátníci. Ve sportovní aréně pro 80 000 lidí se právě odehrával přátelský fotbalový zápas Francie-Německo. Na akci byl přítomen i francouzský prezident François Hollande, kterého evakuovala ochranka.
- La Belle Equipe:
V prostorách pouliční kavárny a japonské restaurace na Rue de Charonne zemřelo po útoku zřejmě 19 lidí.
- Bar Le Carillon a restaurace Le Petit Cambodge:
V prostorách baru a blízké kambodžské restaurace na Rue Alibert s rychlým občerstvením si střelba teroristů vyžádala 13 obětí.
- Avenue de la République:
Po útocích zemřelo pět lidí.
- Bulvár Beaumarchais:
Jedna oběť střelby teroristů.
Útoky nastaly v době, kdy Francie zavádí zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s blížící se mezinárodní konferencí o globálním oteplování, která začíná za dva týdny. Čtyřiadvacetihodinový koncert před konferencí, který začal v pátek večer, byl zrušen.
Pokud se potvrdí dosavadní informace o zhruba 126 obětech, zařadí se teroristické útoky v Paříži k těm nejhorším, jaké Evropa zažila. Dosud nejvíce mrtvých si vyžádaly atentáty v Madridu v březnu 2004. Při bombových útocích ve vlacích zahynulo 191 lidí. Aktuální teroristické útoky ve francouzské metropoli by se tak počtem obětí mohly zařadit hned za obsazení moskevského divadla Dubrovka čečenskými teroristy v roce 2002. Po útoku ruského komanda tu zůstalo na místě 129 mrtvých civilistů a 40 teroristů.
François Hollande: Spáchal to Islámský stát
Atentáty v Paříži spáchala organizace Islámský stát (IS). Po schůzce krizového štábu to řekl francouzský prezident François Hollande. Prezident označil útoky, při nichž zemřelo přes 120 lidí, za akt války.
Sledujeme on line: Útoky v Paříži
[ctete]32405[/ctete]
[ctete]32430[/ctete]
[ctete]32434[/ctete]
[ctete]32420[/ctete]