Iljas Nikitin je muž, jehož fotka po útocích v petrohradském metru obletěla celý svět. Vousatý mladík tmavší pleti v tradiční čapce a dlouhém černém plášti, tedy v oblečení, které jsme si navykli vídat na obrázcích ze zemí Blízkého východu. Pověstných 15 minut (ne)slávy se v tomto případě protáhlo na den, který mu navždy změnil život.
V pondělí celým Ruskem otřásly výbuchy bomb nastražené v petrohradském metru. K útoku se nikdo nepřihlásil, ale téměř okamžitě se objevily konspirační teorie, kdo za tragédií stojí: teroristé ze severního Kavkazu, kremelská vláda, Ukrajinci, Islámský stát, ruská opozice, zlotřilý Západ… Ve velmi krátké době ruské úřady zveřejnily záběry z kamer metra, které zachytily údajného teroristu. Všechny sociální sítě praskaly ve švech sdílenými fotografiemi Iljase Nikitina. Představte si hrůzu nevinného člověka, který se z facebooku dozví, že je nejhledanějším mužem v Rusku!
Atentát v kulturní paměti
V ruské společnosti je velmi živé trauma kulturní paměti atentátů. Za novodobou historii na území největšího státu světa proběhlo tolik bombových útoků, že je nelze spočítat. Namátkou připomeňme teroristické útoky na školu v Beslanu v Severní Osetii z roku 2004 nebo sebevražedné bombové výbuchy v moskevském metru v roce 2010.
Putinův režim kromě velkohubých oslav velikosti Ruska a agresivní zahraniční politiky vůči sousedům, kteří nehodlají skákat, jak Lavrov píská, považuje za svou hlavní prioritu bezpečnost obyvatelstva. Pokud občané budou mít pocit fyzického bezpečí svých domovů, překousnou ledasco: ekonomickou krizi, utahování opasků, sankce, nenávist Západu, v podstatě i korupci čelních představitelů vlády (přece jen jich minulý týden kvůli nakradeným milionům Dmitrije Medveděva nevyšlo do ulic tolik, aby to mělo reálnější dopad).
Bída bezvýznamného člověka
Iljas se zachoval jako správný občan a sám šel na policejní stanici, aby vysvětlil, k jakému omylu došlo. Tam se vše záhy objasnilo a bývalý podezřelý byl propuštěn. To ještě netušil, jaká pohroma se kvůli jedné chybě bezpečnostních složek chystá na jeho hlavu. Iljas měl koupené letenky do Moskvy, jenže při nástupu do letadla se ostatní pasažéři vyděsili, že se jedná o hledaného teroristu a odmítli s dvaadvacetiletým mladíkem na palubě letět. Letištní ochranka ho nakonec vyvedla a letadlo odletělo bez něj. Kdyby tak zmeškaným letem domů všechno skončilo.
Putin jako neschopný lídr
Útok na Putinovo rodné město, v době, kdy v něm schůzoval, týden po největších protestech za posledních pět let. Spousta náhod? Pokud vezmeme za své nejnovější zjištění ruských bezpečnostních složek, že pachateli jsou zradikalizovaný islamista z Kyrgyzstánu Akbardžon Džalilov s komplicem, pak je to velká rána představě prezidenta Putina jakožto vládce, který je schopen zajistit bezpečnost svých poddaných. Sice vládne pevnou rukou, ale ta stejná ruka nás chrání před teroristickou sběří.
Ve světle korupčních skandálů, masových demonstrací, rostoucí bídy obyvatelstva – nebo alespoň její představy, může útok na bezpečnost být to, co zahájí postupnou erozi dříve neotřesitelného režimu. Proto policie ani na okamžik nezaváhala, když zpětně sledovala kamerové záznamy. Obraz Iljase v oblečení tradičně spojovaném s islámem a ještě k tomu s bradkou byl dostatečný pro obvinění z terorismu. Urputná snaha ruských vyšetřovatelů okamžitě ukázat prstem na viníka měla obyvatelstvo i zbytek světa přesvědčit, že i když se útokům bohužel nedalo zabránit, tak přesto jsme schopni vysoké efektivity v hledání pachatelů.
Teď tu o zlém diktátorovi
Podíváme-li se na celou věc z druhé strany, dostaneme takovou antitezi předchozího odstavce. Útoky proběhly mimo špičku v petrohradském metru, ne moskevském. Z vlastní zkušenosti vím, že obě jsou hlídaná naprosto stejně. Rozdíl by tedy byl v daleko vyšším počtu obětí. Ergo účel zřejmě nebyl zabít co nejvíc lidí, ale vyslat jasný signál, že nikdo si nemůže být jist ani v takovém symbolu Ruska, jako je druhé největší město. Pokud by se útok odehrál v jekatěrinburgském metru, svět by tomu nikdy nevěnoval tolik pozornosti, a což teprve kdyby se to odehrálo v kavkazské části Ruska.
Myšlenku, že za útokem může stát sám Kreml, podporuje zpráva, která se objevila na ruské obdobě Facebooku VKontaktě. Zde koloval printscreen ruského vyhledávače Jandex, který těsně po výbuchu přinesl zprávu, že v petrohradském metru vybuchly dvě nálože. Jenže skutečně explodovala jen jedna a druhá nevybuchlá byla nalezena až později. Zpráva o dvojím provedeném atentátu zmizela jak pára nad hrncem ze serveru i sociální sítě.
Hon na opozici
Zda se nejednalo o fake, dnes již nezjistíme, ale z celé situace až nápadně nahrává do karet ruské vládě, která ve snaze zabránit dalším útokům zostří kontrolu veřejného i soukromého prostoru, preventivně zakáže všechna shromáždění svolaná opozicí, bude organizovat razie na legální i nelegální migranty ze Střední Asie a Kavkazu, přitom náhodou vpadne i do kanceláří lidskoprávních organizací, a než se vše vysvětlí, ztratí se třeba několikaměsíční práce o mučení vězňů nebo dokumenty k vyšetřování korupce atd.
Iljas pracoval jako řidič kamionu. Už nepracuje. Jeho zaměstnavatel je zřejmě zastánce hesla na každém šprochu pravdy trochu a nešťastného falešného atentátníka z práce vyhodil hned následující den. Prý na žádost místního vyšetřovacího orgánu. A tak si Iljasův šéf může společně s ruskou vládou říct – je to přece kvůli vaší bezpečnosti!