Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena vyjednává s afghánským hnutím Tálibán o výměně vězňů, napsal dnes list The Wall Street Journal (WSJ). Vláda chce do Spojených států dostat tři Američany vězněné v Afghánistánu. Tálibán za ně požaduje propuštění Muhammada Rahíma Afgháního. Toho americké úřady vězní bez soudního procesu od roku 2008 a označují ho za blízkého spolupracovníka šéfa teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina.
Bidenova administrativa vyjednává o výměně vězňů přinejmenším od července, píše WSJ. Zpátky do Spojených států chce dostat George Glezmanna, Ryana Corbetta a Mahmouda Habibiho, které zadržely afghánské úřady v roce 2022. Tálibán s návrhem souhlasil. Výměnou za Američany ale kromě dvou nejmenovaných vězňů požaduje právě návrat Rahíma Afgháního. Popírá také, že by věznil Mahmouda Habibiho.
Velké dilema pro Bidena
Nyní je tedy na Bidenovi, zda budou jednání pokračovat. Návrh Tálibánu představuje pro Bidena dilema, píše WSJ. Biden se pyšní tím, že se za svého funkčního období zasloužil o propuštění amerických rukojmích po celém světě. Za poslední čtyři roky se tak do Spojených států vrátilo více než 70 lidí. Vydání politicky významného vězně, jakým je Rahím Afghání, a dalších afghánských vězňů z amerických věznic by ale mohlo vyvolat kritiku, které se chce Biden vyhnout.
Bidenova administrativa ani Tálibán se k případu nijak nevyjádřily. Právník Rahíma Afgháního James Connell neví o tom, že by měl být jeho klient předmětem takových jednání, uvedla agentura Reuters.
Rahím byl zadržen v roce 2007 v Pákistánu a v následujícím roce se dostal do věznice v Guantánamu. Obvinění, která proti němu vznesly americké úřady, vždy popřel. Rahím byl podle Reuters poslední osobou, kterou americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zařadila do programu „posílených výslechových technik“, což je metoda zahrnující systematické mučení vězněných. Ačkoliv CIA popírá, že jde o mučení, podrobila ho tvrdým výslechům, kdy mu byl například odpírán spánek. Rahím by podle Connella návrat do Afghánistánu uvítal.
Biden rozhodnut zavřít Guantánamo
Prezident Biden chce věznici v Guantánamu zavřít, ještě než opustí 20. ledna úřad. V pondělí proto v rámci snižování počtu vězňů poslaly Spojené státy 11 lidí z této věznice do Ománu. Ukončit provoz tohoto zařízení do konce svého mandátu se mu však podle Reuters zřejmě nepodaří.
Věznici Guantánamo zřídila administrativa prezidenta George Bushe mladšího v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001. Američané tam zadržovali přes 780 lidí kvůli podezření z terorismu, většina z nich ale nebyla nikdy obviněna. Podle organizací na ochranu lidských práv byli vězni mučeni a vystaveni nelidskému zacházení.