Končící americký prezident Joe Biden zvažuje, že v posledních týdnech svého prezidentského mandátu uvalí nové sankce na ruský energetický sektor. S odvoláním na čtyři anonymní zdroje to v úterý napsal americký deník The Washington Post. Od začátku plnohodnotné invaze ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 zavedly americké úřady sankce proti ruským bankám, obranným a průmyslovým podnikům a dalším společnostem.
Podle čtyř zdrojů amerického deníku mohou být nové sankce namířeny proti takzvané stínové flotile Ruské federace. Jde o lodě, které přepravují ruskou ropu obcházením sankcí. Kromě toho se omezení mohou rozšířit i na vývozce ruské ropy, kteří dříve sankcím nepodléhali. Americká administrativa údajně také zvažuje možnost odebrání licencí, které bankám umožňují zpracovávat platby za ruské energetické suroviny.
Zavedení sankcí podle čtyř zdrojů poskytne týmu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa větší páku na ruského prezidenta Vladimira Putina při jednáních o ukončení války na Ukrajině. Vysoce postavený americký představitel uvedl, že tato opatření umožní Ukrajině být v „nejlepší možné pozici“ pro sebeobranu a vyjednat mír za „spravedlivých“ podmínek.
Agentura Bloomberg už dříve napsala, že Spojené státy zvažují sankce proti obchodu s ruskou ropou. Podle zdrojů agentury Bidenův tým připravuje omezení vývozu některých druhů ruské ropy a také sankce proti stínové flotile, která se podílí na přepravě ropy.
Od začátku plnohodnotné invaze ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 zavedly americké úřady sankce proti ruským bankám, obranným a průmyslovým podnikům a dalším společnostem. Na ruský energetický sektor ale americké sankce mířily jen částečně.
Od začátku války se administrativa Joea Bidena podle deníku The Washington Post obávala, že to bude mít vážný dopad na ruský vývoz energie, a připouštěla, že to povede k prudkému nárůstu cen ropy a v důsledku toho i ke zvýšení cen benzinu ve Spojených státech. Biden možná ani před odchodem z Bílého domu nebude chtít zvýšit ceny benzínu, aby svému nástupci zprostředkoval silnou ekonomiku.
Prodej ropy a plynu tvoří třetinu až polovinu všech příjmů ruského rozpočtu. V roce 2023 Rusko na prodeji energetických surovin vydělalo přibližně 100 miliard dolarů, napsala ve své zprávě v lednu 2024 americká korporace S&P Global.
V rámci 15. balíčku sankcí proti Rusku, oznámených 16. prosince, Evropská unie uvalila omezení na lodní společnosti spojené s ruskou stínovou flotilou a také na 52 tankerů ze třetích zemí přepravujících ruskou ropu.