Za smrt ruského opozičního předáka Alexeje Navalného je zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin, prohlásil americký prezident Joe Biden. Při projevu v Bílém domě událost označil za další důkaz Putinovy brutality. Se svým ruským protějškem o osudech Navalného hovořil již dříve a dával mu najevo, že mu jeho osud zdaleka není lhostejný.
Nyní Biden uvedl, že jeho vláda zvažuje, jaké další kroky proti Moskvě by mohla podniknout, a kritizoval americkou Sněmovnu reprezentantů za zahájení téměř dvoutýdenních prázdnin bez schválení dalších peněz na podporu ruské agresi se bránící Ukrajiny.
Biden řekl, že neví, co přesně se Navalnému stalo, avšak nemá důvod nevěřit zprávě ruských úřadů, že vězněný opozičník je mrtvý. „Jako miliony lidí po celém světě doslova nejsem překvapený, a zároveň jsem touto zprávou pobouřený,“ řekl.
„Ruské úřady budou mít vlastní příběh, ale nenechte se zmást. Za smrt Navalného je zodpovědný Putin. Putin je zodpovědný. To, co se mu stalo, je dalším důkazem Putinovy brutality,“ uvedl.
Putina již dříve varoval
Americký prezident přitom s Putinem o Navalném již dříve hovořil, a to během setkání s ruským prezidentem v Ženevě v červnu 2021. Podle CNN ho tehdy varoval před pro Rusko zničujícími následky, pokud by snad předák ruské opozice za mřížemi přišel o život.
Právě k tomu nyní došlo, když ruská vězeňská služba v pátek uvedla, že 47letému muži se po procházce ve vězeňské kolonii za polárním kruhem udělalo špatně a ztratil vědomí, načež se jej nepodařilo oživit.
Kongresmani si vzali volno
Biden v pátečním projevu rovněž hovořil o Navalného odvaze a řekl, že opozičník byl i za mřížemi „silným hlasem pravdy“. Nechtěl říct, zda bude Washington na jeho smrt nějak reagovat, na otázku odpověděl, že vláda „se dívá na celou řadu možností“, pokud jde o protiruská opatření.
Zároveň opět apeloval na americkou sněmovnu, kde od úterka leží návrh zákona zahrnující vyčlenění dalších asi 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) na aktuálně zablokovanou vojenskou i finanční pomoc Ukrajině. Republikánský předseda komory Mike Johnson nechtěl návrh ihned předložit na plénu a sněmovna ve čtvrtek zahájila skoro dvoutýdenní přestávku v zasedání.
„Dva týdny! Rozcházejí se. Dva týdny! Co je to napadlo?“ komentoval vývoj Biden, který přitom značně zvýšil hlas. Postup kongresmanů označil za bizarní a znepokojivý.