Za šílenství a vánoční dárek pro Putina označil Joe Biden zastavení vojenské a finanční podpory pro Ukrajinu. Plánovaný masivní balík pomoci zablokovala republikánská frakce v Senátu a jeho projednání podmiňuje zásadním zpřísněním imigrační politiky Spojených států amerických. Nyní to vypadá, že americký prezident je připraven republikánům do značné míry vyhovět.
Republikáni ve středu v americkém Senátu zablokovali zákon, který vyčleňoval masivní balík 61 miliard dolarů pro Ukrajinu. Jeho součástí měly být rovněž prostředky na podporu Izraele a Tchaj-wanu, humanitární pomoc a také finance na zajištění bezpečnosti hranic mezi USA a Mexikem, kudy do země nadále proudí značné množství nelegálních přistěhovalců. Právě zásadním zpřísněním imigrační politiky podmiňují republikáni schválení zmíněné pomoci. Tu Ukrajina nutně potřebuje, aby se mohla bránit ruské agresi na svém území.
Blíží se však Vánoce a spolu s nimi i období, kdy Kongres nezasedá. Čas se krátí a je téměř jisté, že se Ukrajina a Izrael minimálně na čas ocitnou zcela bez americké pomoci. Bidenova administrativa proto nabídla republikánům kompromis. Americký prezident se již nechal slyšet, že je připraven k významným ústupkům a skupina senátorů z demokratického i republikánského tábora nyní podle zdroje obeznámeného se zákulisím horečně jedná o podobě konkrétních opatření pro zajištění větší bezpečnosti hranic, informuje agentura Reuters.
Opatření mají zahrnovat stanovení kvantitativního stropu pro počet přijatých azylantů, zpřísnění standardu pro počáteční azylové prověrky, rozšíření procesu deportací, nebo zapojení institutu „bezpečné třetí země“.
I kdyby se však podařilo, aby balíček senátem prošel, stále ho ještě musí schválit Sněmovna reprezentantů, ve které mají republikáni většinu, a není jasné, zda budou schválená opatření pokládat za dostatečná. Jak se nechali slyšet, očekávají radikální reformu imigrační politiky.
Kongresmani a senátoři budou navíc pracovat jen do 14. prosince, po němž bude následovat vánoční přestávka v jednáních. Také proto se nyní zákonodárci, kteří se podle webu Politico už těší na to, až budou moci opustit Washington, snaží dořešit veškeré případné nedodělky. Podpůrný balíček pro Ukrajinu a Izrael bude však patrně, vzhledem ke spletitosti politických vyjednávání, jedním z úkolů, který přesunou do své agendy na příští rok.