Pondělní videohovor Joe Bidena s evropskými lídry dopadl podle amerického prezidenta dobře. Všichni se shodli nejen na společném postupu proti Rusku, pokud by napadlo Ukrajinu, ale také na sankcích, které by na Putinův režim byly okamžitě uplatněny.
Kromě prezidenta Bidena se videohovoru zúčastnili také britský premiér Boris Johnson, francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, italský premiér Mario Draghi, polský prezident Andrzej Duda a šéf NATO Jens Stoltenberg. K jednání se připojili také vedoucí představitelé EU Ursula von der Leyenová a Charles Michel.
„Měl jsem velmi, velmi, velmi dobrý rozhovor – naprostá shoda se všemi evropskými lídry,“ řekl po online setkání Biden. Mluvčí Downing Street uvedl, že se vedoucí představitelé „shodli na důležitosti mezinárodní jednoty tváří v tvář rostoucí agresi Ruska“.
Pokud by došlo k dalšímu ruskému vpádu na Ukrajinu, vedoucí představitelé se shodli, že „spojenci musí přijmout rychlou odvetnou reakci, včetně bezprecedentního balíčku sankcí“.
V pondělí se k situaci vyjádřil i britský premiér Boris Johnson, který varoval Kreml, že invaze na Ukrajinu by pro Rusko znamenala katastrofu. Zároveň připomněl, že rozmisťování ruských vojenských sil poblíž hranice s Ukrajinou jasně napovídá tendenci vyvolat „bleskovou válku“.
Spojené státy na jedné straně začaly stahovat rodinné příslušníky zaměstnanců ambasády, zároveň uvedly do pohotovosti 8500 vojáků, kteří by mohli být nasazeni v oblasti konfliktu. Rozhodně však nebudou podle informací Pentagonu zasahovat na území Ukrajiny.
Někteří členové NATO, včetně Dánska, Španělska, Francie a Nizozemska, již plánují nebo zvažují vyslání stíhaček a válečných lodí do východní Evropy, aby posílili obranu regionu.