Už několik dní americká média, konkrétně televize CNN a deník Washington Post, spekulovala, že by Spojené státy americké mohly Ukrajině konečně dodat salvové raketomety, o které bránící se země dlouhodobě žádá. Prezident Biden teď na přímou otázku řekl, že Spojené státy nedodají raketové systémy k útoku na Rusko, což vyvolalo řadu spekulací o tom, zda to znamená úplnou stopku, nebo zda budou systémy M270 a M142 dodány s municí s kratším doletem, či zda si prostě jen Washington klade podmínky pro jejich použití ukrajinskými ozbrojenými silami.
Moskva vítá racionální rozhodnutí
Faktem je, že Rusko dlouhodobě dává najevo, že dodávky zbraní, které by byly schopné zasáhnout jeho vlastní území, by nemohlo nechat bez reakce. Jenže to samé zároveň tvrdilo vždy třeba o letadlech, tancích a podobně. Definice toho, co je obranná zbraň, se od počátku ruské invaze z letošního února značně rozšířila. Sami Američané při návštěvě Kyjeva řekli, že Rusko musí být poraženo tak, aby podobnou ofenzivu už nebylo schopno v dohledné době podniknout.
Nová definice obrany Ukrajiny je tedy porážka ruské armády. Rusové zatím navíc nikdy své výhrůžky ohledně dodávek dalších typů zbraní nesplnili. Přesto panuje v Bílém domě obava, že kdyby Ukrajinci dokázali rakety americké výroby vystřelit na ruská města, mohlo by to vést k další eskalaci. Ukrajina ale nepotřebuje útočit na území Ruska, aby současný konflikt vyhrála.
Dostřel raketometu určuje munice
Oba typy raketometů, o kterých se spekulovalo, jsou schopné využívat několik druhů munice, jejíž dostřel se značně liší. Teoreticky nejvyšší má nově zaváděná tzv. PrSM, tedy Precision Strike Missile (raketa na přesné údery), která je schopna ničit cíle na vzdálenost 500 km. K odpalování tohoto typu by ale stejně byl třeba model odpalovače M270A2, který americká armáda teprve přejímá do výzbroje. Starší modely nemají dostatečnou výpočetní kapacitu.
Že by Spojené státy dodaly systémy, které samy ještě nemají pořádně zavedené do výzbroje, bylo od začátku krajně nepravděpodobné. Biden ale zároveň nemluvil o žádném konkrétním zbraňovém systému, takže třeba model M270A1 s raketami M30/31, které mají dostřel 70 km, vyloučen není. Díky přesnějšímu navádění, slušnému dostřelu a rychlosti palby by i tento systém poskytl Ukrajincům dostatečnou palebnou sílu pro taktické využití na bojišti.
Rusko je na dostřel vždy
Podmínka dostřelu se navíc zdá být sama o sobě dosti variabilní. Například na Bělgorod by mohli Ukrajinci pálit i zbraněmi, které mají, nebo které jim už byly přislíbené. Nedává tedy příliš smysl, aby Spojené státy omezovaly dodávky zbraní dostřelem. Třeba již dodané americké houfnice M777 s municí Excalibur dokáží zasáhnout cíl na 40 km, což by momentálně na ostřelování Bělgorodu bohatě stačilo.
Prezident Joe Biden se sice nevyjadřuje vždy přesně, ale podle agentury Reuters nemluvil o zbraních, které mohou zasáhnout Rusko (rocket systems that can strike into Russia), jak některé servery psaly, ale o zbraních k útoku na ruské území (rocket system that strike into Russia). Je tedy také možné, že Washington jen určuje rozsah použití pro dodanou výzbroj.
Jak se věci mají, uvidíme snad už tento týden, kdy má americká administrativa oficiálně ohlásit nový balíček vojenské pomoci Kyjevu. Pokud by v něm M270 ani M142 skutečně nebyly, šlo by o nemístný ústupek Moskvě. Pokud tam budou, byť třeba jen s municí s omezeným dostřelem, půjde pořád o zbraň, která má potenciál výrazně změnit situaci na bojišti.