Projevy státníků bývají nudné, opakující se, někdy až příliš patetické, ale některé se trefí do ducha doby a jejich poselství přetrvá. Americký prezident Joe Biden ve Varšavě předvedl proslov, který rozhodně aspiruje na to druhé. Je symbolické, že jej pronesl zrovna v Polsku, zemi, kterou sama americká administrativa viní z toho, že má tendenci omezovat liberální demokracii. Tyto rozdíly totiž blednou před brutálně antidemokratickým režimem Vladimira Putina. Biden se v Polsku mimo jiné setkal s uprchlíky z Ukrajiny, a dokonce kvůli tomu odsunul svůj projev. Jeho poselství bylo významné politicky, ale i hluboce lidské. Bohužel nemohlo být stejně optimistické jako Reaganova výzva ke stržení Berlínské zdi. Biden nesliboval rychlý konec. Je ale více než načase, aby si Evropa i Spojené státy uvědomily, že ve vztahu k Rusku je čeká přinejlepším druhá studená válka.
Váleční uprchlíci
Nelze opomíjet, že Bidenův proslov byl vyvrcholením návštěvy v Polsku, a nikoliv její jedinou náplní. Americký prezident se setkal s uprchlíky z Ukrajiny, s lidmi, kteří jim pomáhají, i s příslušníky americké 82. výsadkové divize, která byla v Polsku nově dislokována jako posila východního křídla NATO. Všechna tato setkání měla důležitou symboliku, na kterou pak Biden odkazoval i v projevu.
Polsko čelilo oprávněné kritice za přístup k uprchlíkům z neevropských zemí. Rozhodně bychom neměli zapomínat na to, že i kvůli nekompromisnímu postoji Polska umírali na hranicích mezi Běloruskem a EU lidé hladem a mrazem. Bez ohledu na to je naprosto správné za přístup k uprchlíkům z Ukrajiny Polsko pochválit. Momentálně nese asi největší zátěž, a je proto dobře, že americký prezident jednak Varšavu za její vstřícnost pochválil a jednak zdůraznil, že v tom Polsko nesmí zůstat samo.
Putin je řezník
Právě setkání s uprchlíky z Ruskem napadené země bylo jednou z nejemotivnějších částí Bidenovy návštěvy. Americký prezident mimoděk při hovoru s jednou z uprchlic prohlásil, že Putin je řezník. Na otázku další uprchlice, zda ještě někdy uvidí svého bratra a otce, kteří bojují v řadách ukrajinských ozbrojených složek proti ruské agresi, pak odkazoval i ve svém projevu. Ten byl v tomto ohledu velice osobní a lidský.
Přímo k Ukrajincům hovořil americký prezident obecně velice často. Silný okamžik byl, když Biden řekl, že Ukrajina je pro Putina strategickou porážkou, ale zároveň je jasné, že tento fakt není žádnou útěchou pro ty, kteří ve válce přišli o své blízké. Svoboda není zadarmo a my můžeme být jen vděční, že cena, kterou platíme my v ČR, je zatím jen v penězích, a nikoliv v krvi.
Připravme se na dlouhý konflikt
Biden už v prvním projevu, kterým oznamoval sankce, varoval své spoluobčany, že tyto nebudou bezbolestné. Ano, ekonomická izolace Ruska včetně ukončení odběru ropy a plynu nás bude také něco stát. Je úkolem státu, aby ti ekonomicky nejohroženější kvůli tomu neskončili na samém dně. My ostatní bychom měli chápat, že obětovat trochu ze svého komfortu je pořád méně, než musí obětovat lidé na Ukrajině.
To, co nás čeká, je v lepším případě nová studená válka. Je dobře, že se americký prezident snaží svou zemi i Evropu na to připravit. Rusko není a v dohledné době nebude partnerem, se kterým by Evropa mohla počítat. Dlouhou dobu si to možná mnozí v Evropě mysleli a teď je třeba za to zaplatit. Smutnou pravdou ale je, že nejvíc za to platí Ukrajina, a ne ti, kteří této iluzi podlehli.
Svoboda zvítězí nad nesvobodou
Mohlo by se zdát, že vize amerického prezidenta tak byla především pochmurná. Není tomu ale tak. Joe Biden často citoval papeže Jana Pavla II. a také mluvil o tom, jak touha po svobodě ve střední a východní Evropě nakonec zvítězila i přesto, že byla Sovětským svazem brutálně silově potlačena v roce 1956 v Maďarsku a v roce 1968 u nás. Bidenův proslov nám připomíná právě to, že svobodné lidi porazit dlouhodobě nejde.
Lze je dočasně potlačit za použití brutálního násilí, jak se momentálně ruský diktátor snaží na Ukrajině. Násilí ale nikdy nakonec nevyhraje. Prezident Biden oprávněně podtrhl, jak velkou a širokou podporu dostává Ukrajina nejenom od Spojených států. Můžeme mít sice pocit, že Západ by mohl dělat víc, ale toto není Mnichov. Zároveň ale také Biden naprosto správně zdůraznil, že zbraně by nebyly k ničemu, kdyby nebylo odhodlání Ukrajinců svou svobodu bránit.
Je jen na nás, zda Vladimir Putin ve svém barbarském tažení uspěje. Na rozdíl od Ukrajinců nemusíme přímo obětovat či riskovat své životy. Stačí jen, abychom jako společnost dokázali svobodě obětovat část svého komfortu a blahobytu, ať už to bude znamenat vyšší ceny energií, vyšší daně nebo dočasně vysokou inflaci. To je vlastně asi nejsilnější poselství Bidenova projevu ve Varšavě, ale i jeho předchozích vystoupení. Svoboda není zadarmo, ale pokud tu cenu nebudeme ochotní přijmout, bude to v důsledku daleko dražší.