Změna klimatu a s ní související výzvy byly hlavním tématem pondělního setkání amerického prezidenta Joea Bidena a britského krále Karla III. na hradě Windsor. Ačkoli se nejednalo o honosnější státní návštěvu, šéfa Bílého domu i tak čekalo slavnostní uvítání velšskou gardou. Na místě také zazněly britská a americká hymna, informovala agentura AP.
Biden do Británie přiletěl v neděli večer a v pondělí dopoledne v Londýně hovořil s britským premiérem Rishim Sunakem. Oba přitom vyzdvihli pevné spojenectví svých zemí. Po setkání s králem americký prezident pokračoval v cestě do Litvy, kde v úterý začíná dvoudenní summit NATO.
Na hrad Windsor Biden z Londýna přiletěl svým vrtulníkem, následně jej přivezlo auto na nádvoří, kde na něj čekal král a slavnostní přivítání.
Biden s králem podle britských médií diskutoval především o změně klimatu, což je téma, kterému se oba lídři dlouhodobě věnují, a o tom, jak financovat iniciativy zaměřené na řešení tohoto problému. Prezident se také zúčastnil debaty s investory a filantropy, které vyzval, aby v rozvojových zemích více podporovali přechod na čistou energii. Ke kulatému stolu při této diskuzi usedl i prezidentův zmocněnec pro klimatické otázky John Kerry.
Čtyřiasedmdesátiletý Karel, který byl korunován v květnu, učinil životní prostředí významnou součástí svých aktivit a dlouhodobě bojuje za ochranu člověkem nedotčené přírody i proti změně klimatu. Biden zase označil klimatickou změnu za jednu ze čtyř krizí, kterým je jako prezident odhodlán čelit, vedle boje proti covidu-19, obnovy ekonomiky a nastolení větší rovnosti ve Spojených státech.
Osmdesátiletý Biden naposledy oficiálně jednal s Karlem, tehdy ještě jako s princem Charlesem, na klimatickém summitu COP26 ve skotském Glasgow v listopadu 2021. Americký prezident se loni v září zúčastnil také státního pohřbu Karlovy matky, královny Alžběty II., a recepce pro hlavy států v Buckinghamském paláci večer před obřadem. Karlovy korunovace se prezident nezúčastnil, místo sebe vyslal první dámu Jill Bidenovou.
Biden a král Karel se snažili dát najevo své stále se rozvíjející přátelství. Poté, co si potřásli rukama, položil Biden ruku na Karlovu paži a pak na králova záda, když se blížili k vyhlídkové plošině, aby si prohlédli čestnou stráž. Působili uvolněně a srdečně – v kontrastu s formálnějšími setkáními amerických prezidentů s britskou královskou rodinou v minulosti, napsala AP.
Názory zesnulé královny Alžběty II. na politiku a politické otázky byly přísně střeženým tajemstvím a její setkání se světovými vůdci byla téměř výhradně ceremoniální. Karel se po desetiletí jako následník trůnu vyjadřoval k otázkám od architektury po životní prostředí a i nyní, když je králem, se dál živě zajímá o klimatické změny.