Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil nový balík vojenské pomoci Ukrajině, když se v Hirošimě na okraj summitu skupiny G7 setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle prohlášení amerického ministerstva zahraničí Washington pošle na Ukrajinu dodatečnou munici do raketometů HIMARS nebo protitankové zbraně. Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že jeho země v létě zahájí výcvik ukrajinských pilotů.
„Stojíme za Ukrajinou a nikam neodcházíme,“ řekl podle agentury AP Biden, čímž potvrzoval poselství zahrnuté ve společných prohlášeních summitu. „Jsme velmi vděční. Nikdy to nezapomeneme,“ odpověděl Zelenskyj.
Spojené státy potvrdily dřívější informaci, že hodnota nově oznámené podpory dosahuje až 375 milionů dolarů (přes osm miliard Kč). „Balík bezpečnostní pomoci zahrnuje dodatečnou munici do (raketometů) High Mobility Artillery Rocket Systems, dělostřeleckou munici, protitankové zbraně, obrněná vozidla pro lékařské ošetřování, nákladní vozidla a návěsy pro přepravu těžkého vybavení, náhradní díly a další bojové vybavení,“ uvedl šéf americké diplomacie Antony Blinken.
Spojené státy od loňské ruské invaze připravily pro Ukrajinu skoro 40 balíčků vojenského vybavení a na pomoc napadené zemi vynaložily desítky miliard dolarů. Přesnou hodnotu vojenské pomoci je však obtížné stanovit, neboť přichází v různých formách, navíc americké ministerstvo obrany tento týden přiznalo chybu ve svém účetnictví. Cenu vybavení poskytnutého Kyjevu nadhodnotilo nejméně o tři miliardy dolarů.
Zelenskyj na twitteru po setkání s Bidenem poděkoval za podporu a uvedl, že předmětem jednání byla další vojenská spolupráce či plány spojené s obnovou Ukrajiny. Podle Bílého domu se mluvilo také o americké podpoře pro mezinárodní iniciativu zaměřenou na výcvik ukrajinských pilotů na moderních stíhačkách, jako jsou americké F-16.
Kyjev po dodávkách takových letounů dlouhodobě volá a Washington se nyní rozhodl, že je nebude blokovat. Biden toto stanovisko podle Bílého domu v pátek oznámil partnerům s tím, že USA se chtějí podílet na výcviku ukrajinských pilotů na těchto strojích.
„Spojené státy dál dělají vše, co mohou, pro posílení ukrajinské schopnosti bránit se,“ řekl americký prezident v souvislosti se změnou postoje kolem poskytnutí amerických stíhaček. Žádná země zatím neoznámila, že se chystá své F-16 Kyjevu předat, rozhodnutí USA je však vnímáno jako zásadní zlom, neboť Ukrajina stíhačky nemůže využívat bez souhlasu Washingtonu.
Výcvik ukrajinských pilotů už dříve oznámila Británie a premiér Sunak na tiskové konferenci uvedl, že tento proces začne během léta. Cílem je „podpořit ukrajinské letectvo tím, co potřebuje do budoucna,“ řekl ministerský předseda.
Británie sama letouny F-16 nepoužívá, staví se však do popředí vznikající evropské „koalice“ zemí, které chtějí Kyjevu západní stroje zajistit. Potenciálními dodavateli jsou Nizozemsko nebo Dánsko.