
Rozhovor prezidenta USA Joe Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina FOTO: ČTK/AP/Adam Schultz
FOTO: ČTK/AP/Adam Schultz


Americký prezident Joe Biden přijede na oslavy 80 let od vylodění v Normandii. Ve Francii bude od 5. do 9. června, setká se s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, oznámil Bílý dům. Jiná situace panuje, pokud jde o ruskou delegaci. Ta sice byla na oslavy pozvána také, ovšem s výjimkou jejich prezidenta Vladimira Putina, který je stíhán Mezinárodním trestním soudem v Haagu kvůli svým válečným zločinům.
Do Normandie podle Paříže míří 25 premiérů a prezidentů a také milion návštěvníků. Na jejich bezpečnost dohlédne 43 000 policistů, četníků a vojáků, oznámil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. „Je to největší vzpomínková akce v našich dějinách,“ uvedl Darmanin. Zpravodajské služby podle něj dosud nezaznamenaly žádnou výjimečnou hrozbu.
Vylodění v Normandii se účastnilo 73 000 Američanů, Biden má v plánu setkání s veterány a uctění památky padlých. V pátek pronese řeč na Pointe du Hoc o významu obrany demokracie a svobody. O den později se v Paříži setká s Macronem, oba doprovodí jejich manželky.
Na třídenní oslavy v Bretani a v Normandii podle odhadů francouzských úřadů přijede asi milion hostů. Program vyvrcholí ve čtvrtek 6. června na pláži Omaha, kde zajistí pořádek 12 000 policistů a četníků. Na místě bude také 80 specialistů na vyhledávání min, včetně 16 potápěčů a 50 jednotek s psovody.
V Normandii se očekává účast britského krále Karla III. nebo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Asociace amerických veteránů pozvala bývalé prezidenty Donalda Trumpa, Baracka Obamu a Billa Clintona. Aerolinky Delta Airlines vypraví speciální let pro 60 amerických veteránů, z nichž někteří se účastnili vylodění v roce 1944, píše France Bleu.
Největší vyloďovací operace ve vojenských dějinách z 6. června 1944 znamenala začátek osvobozování západní Evropy od nacismu. Během jediného dne bylo na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156 000 spojeneckých vojáků. V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10 000 vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.
Na oslavu pozvala Francie také ruské představitele, nicméně podle deníku Politico se to nevztahuje na jejich prezidenta Vladimira Putina, který tím dostal ledovou sprchu. To ostatně již podruhé, protože na oslavách v roce 2019 rovněž chyběl. Na vině mají být tentokrát nejmenované „okolnosti“.
Ruský prezident tuto novou realitu okomentoval již dříve. „Proč by mě měli vždy zvát všude? Copak jsem operetní generál? Mám toho dost na práci tady, tohle absolutně není problém,“ nechal se slyšet Putin.