Bývalého viceprezidenta Joea Bidena po hlasování v prvních třech státech unie mnozí odepisovali a už se hledal někdo, kdo jej nahradí v roli hlavního favorita umírněného křídla demokratů. Po Bidenově přesvědčivém comebacku v Jižní Karolíně ale dva jeho středoví soupeři odpadli a po volebním superúterý je už jasné, že se s levicovým Berniem Sandersem o nominaci do souboje s Donaldem Trumpem popere právě on.
Při minulých primárkách začala mít Hillary Clintonová nad Berniem Sandersem navrch právě díky superúterý, kdy zvítězila ve čtyřech z 11 států. Rozdíl v počtu delegátů se od té doby vlastně už jen zvyšoval. Letos ale bylo pole uchazečů před tímto důležitým hlasováním ve 14 státech najednou širší. Jak levicové, tak středové křídlo strany se snažili oslovit dva kandidáti.
Progresivní voliči se celkem jasně začali soustřeďovat u Sanderse a Elizabeth Warrenová byla oproti němu ve značné nevýhodě. Důvodem, proč kandidaturu nevzdala už před superúterým, bylo zřejmě to, že doufala ve vítězství ve svém domovském Massachusetts, a také možnost, že pole kandidátů zůstane dostatečně široké na to, aby nakonec většinu nezískal nikdo.
Zato Bidenův soupeř v boji o druhou frakci, Michael Bloomberg, byl nevyzpytatelnější. Veškerá jeho snaha se upírala právě k superúterý, a jelikož dva další středoví kandidáti vzdali boj až těsně předtím, nebylo možné říci, zda to pomůže více Bidenovi, či Bloombergovi. Jak Pete Buttigieg, tak Amy Klobucharová sice podpořili Bidena, ale tato doporučení voliči ne vždy poslechnou.
Souboj dvou křídel bude dlouhý
Biden zažil veleúspěšný večer. Vyhrál nejenom v jižních státech, kde se to po jeho výsledku v Jižní Karolíně obecně očekávalo, ale také v Massachusetts, Minnesotě a v Texasu. Zdá se, že se mu podařilo dát dohromady poměrně širokou koalici složenou z Afroameričanů, starších a vzdělanějších bílých voličů a starších příslušníků komunity Latinos. Sanders má ale stále velice silnou podporu mezi mladými ze všech etnik s výjimkou Afroameričanů.
Po odstoupení Michaela Bloomberga dokázal Biden konsolidovat středové voliče strany, což se ještě před týdnem zdálo nemožné. Je teď možná v o něco výhodnější pozici než jeho levicový soupeř, který má za sebou méně rozmanitou koalici voličů, a navíc se ještě musí potýkat s Warrenovou. Ani tak jej ale není radno odepisovat. Počet jeho příznivců je stále vysoký a buď Warrenová, nebo její voliči v nejbližší době pochopí, že je po všem.
Souboj Sanders–Biden tak bude pravděpodobně vyrovnaný a dlouhý, i když to teď vypadá, že navrch má umírněné křídlo. Ještě sice nejsou sečtené všechny hlasy v Kalifornii, ale už teď je jasné, že duo Biden–Bloomberg přesvědčilo ve 14 státech a teritoriu Americká Samoa asi o milion více demokratických voličů než duo Sanders–Warrenová. Byť lze říci, že Bidenovi nahrávalo geografické rozložení států, tak tento výsledek je pro něj pořád solidním příslibem do budoucna.
Porážka Trumpa vyžaduje jednotu
Takzvaná zvolitelnost je od začátku velikým tématem kampaně a zatím hrála hlavně ve prospěch Joea Bidena. Právě on je vnímán jako vhodnější protikandidát současného prezidenta. Sandersovi příznivci se odvolávají na průzkumy, podle kterých by Donalda Trumpa porazili oba demokratičtí politici. Jenže do voleb je ještě daleko a takové průzkumy jsou zatím krajně nespolehlivé.
Zatímco Biden čelí negativní kampani ze strany prezidenta dlouhodobě, Sanders zažil útoky až v posledních týdnech, kdy to vypadalo, že se stává v demokratických primárkách favoritem. Problematických věcí v jeho minulosti, které ostatní demokraté zatím přecházeli ve snaze nerozštěpit stranu, je přitom dost, ať už je to jeho podpora Kuby, Venezuely, nebo vychvalování SSSR.
Trump je díky pozici obhájce mandátu i zatím slušně fungující ekonomice ve výhodnější pozici. Otázkou ovšem je, jak se na jeho šancích podepíše zatím ne úplně povedená reakce na koronavirus a případné ekonomické dopady rozsáhlejší pandemie v USA. Demokraté nejsou bez šance, ale podmínkou je udržet jednotu strany. To bude ovšem záležet i na chování poraženého kandidáta z primárek.
V roce 2016 odmítl Sanders uznat porážku i v době, kdy už nominaci získat nemohl. Mnoho jeho zklamaných voličů pak zůstalo doma a Trump i díky tomu vyhrál. Není ani zdaleka vyloučeno, že se tato situace bude opakovat i letos.