Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena po volebním vítězství Donalda Trumpa urychlila zasílání vojenské pomoci Ukrajině. S odvoláním na své zdroje to napsal americký deník The Wall Street Journal. Republikán Trump v úterních prezidentských volbách porazil demokratickou kandidátku a nynější viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Ta už Trumpovo vítězství uznala a k návratu do Bílého domu mu pogratulovala.
Představitelé Bidenovy administrativy se obávají, že nová administrativa dodávky omezí ve snaze dotlačit Ukrajinu k jednání, a doufají, že urychlenými dodávkami zbraní posílí pozici Kyjeva a jeho obranyschopnost. Podle mluvčího Pentagonu měla Bidenova administrativa před volbami v úmyslu dodat zbývající pomoc do dubna. Nyní se úředníci snaží co nejvíce pomoci poslat do ledna.
Konkrétně Pentagon převádí na Ukrajinu více než 500 střel protivzdušné obrany Patriot a NASAMS v reakci na zvýšený počet ruských leteckých útoků. Očekává se, že dorazí „v nejbližších týdnech“, řekl americkému deníku vysoký představitel Bidenovy administrativy. Jiný zdroj uvedl, že dodávky by měly pokrýt potřeby protivzdušné obrany Ukrajiny do konce roku.
Bidenova administrativa se také rozhodla poprvé od začátku plnohodnotné války vyslat na Ukrajinu „malý počet“ amerických vojenských dodavatelů, kteří budou opravovat a udržovat letouny F-16 a další zbraně dodané Pentagonem.
Odeslání zbraní na Ukrajinu obvykle trvá týdny, nebo dokonce měsíce a zvýšení počtu zásilek „vyvolává velké obavy“ z hlediska dopadu na americké vojenské zásoby, řekl zdroj The Wall Street Journal. USA podle něj zvažují možnosti, jako je odkup zbraní od jiných zemí za účelem jejich předání Ukrajině.
Šéf obrany Lloyd Austin zároveň odmítl nedávnou žádost Volodymyra Zelenského, aby Ukrajina dostala přednost před ostatními kupci raketových systémů ATACMS. Podle jednoho z respondentů amerického deníku Austin Zelenskému odpověděl, že porušení dlouhodobých dohod s ostatními zákazníky by bylo „příliš velkým požadavkem“.
Trumpův tým má plán, jak ukončit válku
Podle The Wall Street Journal tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zmrazení frontové linie vytvořením demilitarizované zóny. Na zajištění bezpečnosti Ukrajiny by se neměly podílet Spojené státy ani kontingenty OSN a žádné další organizace financované USA. Zdroj prozradil, že Spojené státy by mohly zaplatit vojenský výcvik nebo poskytovat jakoukoli jinou podporu, ale „neposílaly by americké muže a ženy na podporu míru na Ukrajině“.
Podle plánu se předpokládá, že by Spojené státy nadále poskytovaly Ukrajině zbraně k odstrašení Ruska před další agresí. Dříve, připomněl americký deník, poradci hovořili o plánu mírového urovnání, který mimo jiné předpokládal pozastavení vojenské pomoci Ukrajině, aby Kyjev souhlasil s mírovými jednáními.
Mezi návrhy je i odmítnutí plánů Ukrajiny na vstup do NATO, a to na dobu nejméně 20 let. Návrhy týmu Donalda Trumpa se tak shodují s ruskými podmínkami, které ve čtvrtek popsal Vladimir Putin. „Hranice Ukrajiny by měly být v souladu se suverénním rozhodnutím lidí, kteří žijí na určitých územích, jež nazýváme našimi historickými územími. Vše závisí na dynamice probíhajících událostí,“ řekl ruský prezident.
Už v létě Putin na setkání s představiteli ministerstva zahraničí řekl, že podmínky míru jsou „velmi jednoduché“. „Ukrajinská vojska musí být zcela stažena z Doněcké a Luhanské lidové republiky, Chersonské a Záporožské oblasti. A upozorňuji na to: z celého území regionů v jejich administrativních hranicích. Jakmile Kyjev prohlásí, že je na takové rozhodnutí připraven, a zahájí skutečné stahování vojsk z těchto regionů a také oficiálně oznámí upuštění od plánů na vstup do NATO, bude z naší strany okamžitě následovat příkaz k zastavení palby a zahájení jednání.“
Ve čtvrtek svůj požadavek neutrality Ukrajiny zopakoval, když dal jasně najevo, že neutrální status Ukrajiny zůstává klíčovou podmínkou mírového řešení války.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po summitu v Budapešti řekl, že Donald Trump chce válku ukončit rychle, ale to by pro Ukrajinu mohlo znamenat ztráty. Připomněl své „dobré rozhovory“ s Trumpem, ale podle něj by měly být věcnější a obě strany se na to musí alespoň připravit.