Od konce druhé světové války, kdy se Spojené státy americké staly supervelmocí, a především se rozhodly svou moc ve světě skutečně uplatňovat i mimo západní polokouli, se každému americkému prezidentovi s výjimkou Geralda Forda připisuje nějaká doktrína. Někdy jde skutečně o přelomové změny v zahraniční politice země, jako tomu bylo v případě Harryho Trumana a jeho doktríny zadržování komunismu. Jejich záběr občas určuje kontury zahraniční politiky jako celku, jindy jsou to spíše drobná upřesnění a rozvinutí již existujících postupů. Samotné použití slova doktrína je v mnoha případech dosti nepřesné. A právě nynější prezident Joe Biden je toho dobrým příkladem.
Prvním americkým prezidentem, kterému je připisována jeho vlastní doktrína, byl James Monroe. Paradoxní je, že své varování evropským velmocem, aby se nesnažily znovu kolonizovat americké státy a nedosazovaly tam své loutkové vládce, pronesl roku 1823 v takzvané Zprávě o stavu Unie. To je řeč, která se většinou točí okolo domácích záležitostí. Navíc mu ona slova do projevu napsal John Quincy Adams, syn druhého prezidenta Johna Adamse a Monroeův nástupce v úřadě. Americké varování bylo tehdy poměrně bezzubé. Spojené státy neměly reálnou sílu, aby se některé z evropských mocností skutečně postavily a nově osvobozené země amerického kontinentu bránily.
Prezidentovo prohlášení bylo motivováno obavou, že by se po vítězství v napoleonských válkách mohly koloniální říše Evropy obrátit k Americe a pokusit se i tam o potlačení národních revolucí. Pouhé dva roky před oním projevem získalo nezávislost na Španělsku sousední Mexiko a právě to bylo předmětem největších amerických obav. Šlo vlastně o reaktivní strategii, která byla poměrně málo realistická, a kromě toho ji nepřiznaně prosazovala především Velká Británie, jež sledovala vlastní zájmy. Autorem Monreovy doktríny tak byl Adams a její vynucování obstarávala místo Ameriky Británie.
Definice doktríny: slova a činy
Problematické může být samotné určení doktríny. Prezident Eisenhower například v kampani roku 1952 mluvil o zatlačování komunismu, což by byla změna oproti pouhému zadržování, které bylo podstatou…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.