Po schválení balíčku investic do infrastruktury ve výši jednoho bilionu dolarů si administrativa Joea Bidena věřila i ohledně prosazení ambicioznějšího plánu s dvojnásobnou cenovkou. Ten teď nejspíš definitivně potopil demokratický senátor za velice konzervativní stát Západní Virginie, Joe Manchin. V neděli prohlásil, že zákon zavádějící rozsáhlé federální programy v oblasti sociální a ochrany klimatu prostě podpořit nemůže. Vzhledem k tomu, že demokraté potřebují každý hlas a je téměř vyloučené, že by toto podpořil kdokoliv z Republikánské strany, je zákon asi definitivně mrtvý.
Logika senátu
V demokratické straně už notně sílí hlasy, že by měl Joe Manchin raději rovnou vstoupit do Republikánské strany a nehrát si na demokrata. Někteří odvážnější, a od reality odtrženější, demokraté mu chtějí najít vyzyvatele ve stranických primárkách stejně jako jeho podobně konzervativní kolegyni Kyrsten Sinemové zastupující Arizonu. Progresivní křídlo ovšem ve vlastním zájmu přesně tohle udělat nesmí.
Joe Manchin zastupuje stát, v němž v letech 2016 a 2020 jasně zvítězil Donald Trump, a to v obou případech rozdílem okolo 40 procentních bodů. Volby tam naposledy vyhrál Bill Clinton v roce 1996 a rozdíl ve výsledku obou stran se neustále zvyšuje. Představa, že se podaří prosadit progresivnějšího kandidáta, než je Manchin, je scestná.
Nosorožci a modří psi
Vzhledem k tomu, že ve Spojených státech fungují jen dvě relevantní strany, je nasnadě, že budou sdružovat lidi, kteří se zdaleka na všem neshodnou. Bývalo to považováno za normální. V demokratické straně funguje tzv. Blue Dog Coalition (koalice modrého psa). Tvoří ji zástupci strany ve sněmovně, kteří se vnímají jako centristé. Důraz pak kladou na rozpočet na obranu.
I když jsou terčem kritiky především pro svou návaznost na skupiny prosegregačních konzervativních demokratů z jižanských států, jsou to právě oni, kteří zastupují středové voliče a zajišťují demokratům většinu. Momentálně jich ve sněmovně reprezentantů sedí 19 a demokraté mají většinu pouhých devíti hlasů.
Republikáni pro své umírněné naopak zavedli posměšné označení RINO (Republican In Name Only – republikán jen dle jména), které když se vysloví, zní jako anglické slovíčko pro nosorožce, rhino. Zvláště pod Donaldem Trumpem se jakákoliv odchylka vnímá jako hereze a zrada. Ve volbách v příštím roce uvidíme, zda nemíří demokraté podobným směrem.
Konzervativní demokrat
Joe Manchin pije mnohým demokratům krev už jen tím, že třeba pravidelně vystupuje na Fox News. V některých věcech hlasoval s republikány, čímž si především v době vlády prezidenta Trumpa nadělal ve straně mnohé nepřátele. Prezident Biden právě Manchina a Sinemovou označil za senátory, kteří častěji hlasují s republikány. Tak to ale není.
Manchin podle serveru fivethirtyeight.com volil „s Bidenem“ v 97 % případů a Sinemová dokonce ve všech. Progresivní ikony Elizabeth Warrenová a Bernie Sanders mají skóre „jen“ 95 a 92 %. Rozdíl je v tom, že oni kritizují Bidenovu administrativu zleva a to se zřejmě smí. Pro přesnost je nutno dodat, že Sanders není ani členem strany. Do té vstoupil jen, když se chtěl ucházet o stranickou nominaci do prezidentských voleb.
Jak se připravit o hlasy
Druhý rozdíl je, že ve srovnání s Massachusetts a Vermontem, kde oba výše uvedení obhajují křesla, nemají demokraté vítězství v Západní Virginii ani v Arizoně ani trochu jisté. Pokud v primárkách vyhrají progresivnější kandidáti, dá se spíš hovořit o tom, že budou jasně poraženi. Demokraté by si měli uvědomit, že pokud chtějí do senátu dostat progresivnější politiky, tak by to měli zkusit v jiných státech.
Kdokoliv nahradí výše zmíněné konzervativní demokraty v konzervativních státech, bude s pravděpodobností hraničící s jistotou daleko konzervativnější. Je pochopitelné, že jsou progresivní členové strany frustrovaní, ale jejich postup, kdy Sinemovou doslova pronásledují a oběma chtějí postavit vyzyvatele v primárkách, škodí jen a jen jejich vlastní straně.