ANALÝZA / Inflace za poslední rok v USA klesla na polovinu maxima, na které se vyšplhala po začátku ruské agrese proti Ukrajině. Nezaměstnanost je pod čtyřmi procenty. Nominální růst platů v červnu opět předhonil klesající inflaci, takže mzdy po 20 měsících reálně rostly. Těžko si představit pro prezidenta, který bude za rok obhajovat mandát, příhodnější konstelaci. Přesto řada průzkumů v posledních týdnech věští, že Joe Biden by svůj opakovaný souboj s Donaldem Trumpem tentokrát prohrál. Velkou přítěží je jeho věk, ale ani ekonomika mu zatím nepřináší plusové body. Demokraté se mohou utěšovat úspěchy ve volbách ve Virginii, Ohiu a Kentucky, ale průzkumy úplně odmávnout nelze.
Je třeba otevřeně říct, že na rozdíl od minulých voleb Biden v příštím roce není favoritem. Nálada společnosti se může ještě hodně změnit, ale takhle konzistentně špatné výsledky v průzkumech prostě obhájci nemívají. Voliče hodně znervózňuje prezidentovo stáří, a to je něco, s čím nejde nic dělat. I proto se ve straně ozývají hlasy, aby se kandidatury vzdal.
Ekonomika, zločinnost a hranice
Kdyby ovšem teď měly vypuknout v demokratické straně kompetitivní primárky, mohlo by to stranu poškodit daleko víc. Navíc nelze vůbec říct, že nebýt Bidenova věku, byly by vyhlídky demokratů výrazně lepší. V průzkumech sice generický demokratický kandidát Trumpa poráží, ale generický kandidát neexistuje. Případný Bidenův náhradník či náhradnice by tak dobrý výsledek čekat nemohli.
K tomu je třeba připočíst, že prezidentovi voliči, ať právem či neprávem, vyčítají i další věci. Navzdory slušně rostoucí ekonomice podle průzkumu společnosti Siena pro NY Times více voličů v této otázce důvěřuje Trumpovi. Podobně je tomu v případě hranice, zločinnosti a vlastně téměř všeho s výjimkou ochrany demokracie.
Nechte mluvit Trumpa
Právě na to se teď, zdá se, Bidenova kampaň začíná soustředit. Místo ekonomiky a pozitivních akcentů se voličům snaží připomenout, proč Trumpa v roce 2020 odmítli. Je pravda, že obavy o stav demokracie zřejmě minimálně částečně přispěly ke špatným výsledkům republikánů v roce 2022. Právě Trumpovi kandidáti a kandidáty popírající výsledky voleb v roce 2020 ve vyrovnaných obvodech často pohořeli.
Naštěstí pro demokraty Trump nebyl tento svůj leitmotiv posledních tří let schopen opustit. O ukradených volbách bájí na každém setkání s voliči a otevřeně dělá hrdiny z útočníků na Kapitol. To se sice líbí republikánským voličům, ale nezávislým, kteří volby rozhodnout, už daleko méně. Čím víc to bude Trump opakovat, tím lépe pro demokraty.
Potraty
Dalším tématem, které demokratům pomohlo v roce 2022 a i v několika posledních místních hlasováních, jsou potraty. Donald Trump se teď k tomu, že to byla jím dosazená většina v Nejvyšším soudu, která ústavní garanci práva na potrat zrušila, moc nezná. Útočí na něj proto v primárkách třeba Ron DeSantis.
Bidenovi lidé určitě s gustem použijí starší záběry, na kterých se bývalý prezident naopak chlubí tím, že zrušení této garance je jeho dílo. Reklamy na toto téma se samy přímo nabízejí. Když měl totiž pocit, že to je politicky výhodné, tak si Trump, jak je jeho zvykem, přivlastnil zásluhy téměř kompletně.
Těžký a těsný boj
Pozice obhajujícího prezidenta je v příštím roce bezesporu slabší, než bývá zvykem. Někteří odborníci tvrdí, že voliči si v průzkumech zvykli tak trochu posílat politikům vzkazy. To, co řeknou teď do dotazníku, nemusí vůbec odpovídat tomu, co by udělali, kdyby skutečně šli volit dnes.
I kdyby tohle ale byla pravda, tak by si demokraté měli přiznat, že vzkaz, který jim voliči posílají, je krajně varující. Lze se jistě oprávněně spoléhat na to, že mnozí nakonec Trumpa volit nebudou. Nelze se ale spoléhat na to, že jich bude dost na to, aby Biden zvítězil.
V roce 2020 vyhrál díky rozdílům menším než procento v Pennsylvánii, Georgii a Arizoně. Celonárodně přitom získal o 4,5 procentního bodu víc než Trump. Teď mu průzkumy věští v lepším případě vyrovnaný souboj.