KOMENTÁŘ / Ty hlasy se nesměle ozývaly už před debatou, která se prezidentu Bidenovi mírně řečeno nepovedla. Po ní ovšem zesílily a momentálně na jeho odstoupení z voleb tlačí jak někteří demokratičtí zákonodárci, tak význační sponzoři strany. Přitom průzkumy se pohnuly jen relativně mírně. Je zjevné, že mnozí v Demokratické straně si to, že má Biden skončit, mysleli už před debatou. Teď je jen přijatelnější říkat to nahlas. Faktem ale je, že i když je Biden nejspíš na svůj věk v relativně dobrém stavu, je legitimní se ptát, zda člověk v takovém věku na takovou funkci stačí.
Prezident si teď s nadsázkou může notovat píseň od skupiny The Clash s názvem „Should I Stay or Should I Go?“ (volně přeloženo „mám zůstat, či odejít?“). Jestli je totiž v současné situaci něco jisté, pak to, že vše visí právě na jeho rozhodnutí. O tom, jak dobrovolné by jeho odstoupení za současného tlaku bylo, lze samozřejmě úspěšně pochybovat. Nicméně pokud sám neodejde, bude pro demokraty téměř nemožné se ho zbavit.
Kamala Harrisová jako Harry Truman
Pokud by se těm, kteří Bidena vyzývají k odstoupení, jejich přání splnilo, byla by cesta k nalezení nového kandidáta či kandidátky poměrně snadná. Sám prezident by mohl své delegáty na sjezdu vyzvat, aby hlasovali pro někoho, koho sám vybere či spoluvybere. Logickou volbou by byla stávající viceprezidentka, i když ani ta si nevede v průzkumech významně lépe. Navíc je to spíš krok symbolický.
Současná situace totiž není v amerických dějinách až zase tak unikátní. Když v roce 1944 kandidoval už na své čtvrté funkční období Franklin Delano Roosevelt, byl na tom zdravotně už hodně špatně. Mimo jiné i s ohledem na to jeho spolustraníci nahradili jeho stávajícího viceprezidenta Henryho Wallace Harrym Trumanem. Wallace byl totiž příliš prosovětský a skoro všem z úzkého okruhu prezidenta bylo jasné, že vybírají de facto příštího prezidenta.
To si podle svých pamětí uvědomil i samotný Truman, když ho k Rooseveltovi uvedli na soukromou audienci. Jenže tedy byl Rooseveltův zdravotní stav přísně utajován. To v současné době dost dobře nejde. Přesto se dá říci, že voliči, kteří by byli ochotní volit Harrisovou za prezidentku, by mohli být spokojení i s tím, že bude viceprezidentkou, pokud věří, že Biden své případné druhé funkční období nedoslouží.
Kdo porazí Trumpa
Průzkumy vlastně takový pohled částečně potvrzují. Podle průzkumu společnosti Bendixen&Amandi International by momentálně Trump porazil Bidena 43 ku 42 %, kdežto pokud by kandidovala Harrisová, pak by zvítězila 42 ku 41 %. Oba rozdíly jsou v rámci statistické chyby, ale zdá se, že kandidátku Biden (prezident) a Harrisová (viceprezidentka) by nejspíš volilo přibližně stejné množství lidí jako kandidátku Harrisová a někdo jiný.
Podle průzkumu společnosti Ipsos by nejlepší šanci měla Michelle Obamová, která by dostala 50 % hlasů, kdežto Trump jen 39 %.
Rozdíl v obou průzkumech je u Trumpa. Tomu by tak v případě Bidenova odstoupení chyběl snadný terč. Existuje tak pravděpodobně skupina voličů, která by byla ochotna volit Trumpa, aby zabránila zvolení Joea Bidena, ale už ne proto, aby zabránila zvolení Harrisové. Jde o lidi, kterým se začalo přezdívat „double haters“, tedy o ty, kteří nemají rádi ani Bidena ani Trumpa.
Ještě o něco lépe by si dle stejného průzkumu vedla kandidátka z roku 2016 Hillary Clintonová. Tu by volilo 43 % lidí a Trumpa jen 41. Pokud by si za viceprezidentku vybrala Harrisovou, pak by bylo rozdíl 43 ku 40 %. Podle jiného průzkumu společnosti Ipsos by nejlepší šanci měla Michelle Obamová, která by dostala 50 % hlasů, kdežto Trump jen 39 %. Jenže Obamová dlouhodobě vstup do politiky vylučuje. Z ostatních kandidátů si Biden vedl z demokratů nejlépe, oba by s Trumpem shodně brali 40 % hlasů.
Stíny roku 1968
Tato čísla mohou podpořit Bidena v rozhodnutí kandidatury se nevzdat. Dalším prominentním hlasem, který říká, že by jeho odstoupení byla chyba, je profesor Allan Lichtman. To je historik, který vyvinul metodu předpovědi výsledku prezidentských voleb založených na tzv. třinácti klíčích k Bílému domu. Jelikož jedním z klíčů je, zda kandiduje obhájce úřadu, demokraté by se ho Bidenovým odstraněním sami zbavili. Lichtman správně předpověděl výsledky 9 z 10 posledních voleb.
Tohle všechno zvyšuje pravděpodobnost, že Biden, proslulý svou úporností, neodstoupí. Pak přichází pro demokraty, kteří se ho zbavit chtějí, naprosto krizový scénář. I v tom případě by bylo možné, aby delegáti na sjezdu hlasovali pro někoho jiného. Jenže to by už vedlo k naprostému rozkolu ve straně. Mohl by se opakovat chaos, a dokonce i násilí, které demokraté zažili na nominačním sjezdu v roce 1968, kdy je štěpil postoj k válce ve Vietnamu.