KOMENTÁŘ / Přání mnoha nervózních demokratů se splnilo, Joe Biden odstoupil ze souboje o Bílý dům, a strana tak bude moci nominovat někoho jiného. Jenže už první reakce zevnitř strany naznačují, že to nebude tak jednoduché. Sám odstupující kandidát podpořil svou současnou viceprezidentku Harrisovou. Ta je z mnoha důvodů favoritkou, ale jistotu také nemá. To nejhorší, co by se demokratům teď mohlo stát, je před volbami se rozhádat, ale ani to se v tuto chvíli nedá vyloučit.
Tlak na prezidenta, aby se obhajoby svého mandátu vzdal, byl v poslední době enormní. Poté, kdy začali sponzoři hrozit pozastavením příspěvků na kampaň, o čemž jsme psali, bylo jasné, že je situace pro něj vážná. Nakonec odstoupil téměř v poslední možné chvíli, která ještě straně dává šanci vybrat rozumným způsobem jeho náhradu.
Boj středového a progresivistického křídla
Šance na dohodu ovšem může také zůstat nevyužita a bohužel už vidíme náznaky, že to není až tak nereálný scénář. Progresivisté, kteří ještě před měsícem Bidena nenáviděli kvůli postoji k Izraeli, poslední týden spustili kampaň na jeho podporu. Alexandria Ocasio-Cortezová varovala, že ti, co se chtějí zbavit Bidena, chtějí odstranit i Kamalu Harrisovou.
Demokratický zákonodárce ze stejného křídla už obvinil umírněné demokraty, že se zbavili prezidenta, který stál na straně pracujících a obyčejných Američanů, a chtějí ho nahradit někým blíže středu. Zdá se, že levicové křídlo zahájilo preventivní útok, který má uchránit alespoň Kamalu Harrisovou. Ta ale nemá nominaci jistou.
Peníze a mandát
Její ohromnou výhodou je, že může alespoň částečně oprávněně tvrdit, že Bidenův mandát z primárek je tak trochu i její. Prezident vždy opakoval, že právě ji bude opět nominovat na viceprezidentku. Dá se jistě argumentovat tím, že voliči pro něj hlasovali s vědomím, že jeho dvojkou bude právě ona. Ne všichni to ale vidí stejně. Jay Jacobs, předseda strany v New Yorku, volá po otevřeném sjezdu.
Jenže pokud by sjezd zvolil někoho jiného, bylo by zřejmě potřeba vrátit všechny příspěvky na kampaň, které byly adresně určeny Bidenovi. Harrisová by to podle některých právních výkladů udělat nemusela, byť i to je předmětem sporů. Právě peníze na kampaň jsou tedy její další velkou výhodou. Přesto se nedá vyloučit, že dojde k otevřenému nominačnímu sjezdu, který může skončit obřím rozkolem.
Obamová, Newsom, Whitmerová a další
V podstatě jedinou kandidátkou, která by byla stranou nejspíš široce přijata v případě, že by Harrisovou nahradila, by byla Michelle Obamová. Ta ale vstup do politiky dlouhodobě odmítá. Gretchen Whitmerová, guvernérka Michiganu, už řekla, že se o kandidaturu na pozici prezidentky ucházet nechce. Nevyloučila ale, že by přijala nominaci na viceprezidentku. Tým Harrisová–Whitmerová by z mnoha pohledů nebyl špatnou volbou.
Otazník visí nad guvernérem Kalifornie Gavinem Newsomem. Ten dlouho vylučoval, že by Bidena nahradil, ale pravda je, že to bylo vždy podmíněno tím, že Biden sám bude chtít pokračovat. Ve svém vyjádření Bidenovi poděkoval, ale jednoznačně se ke své kandidatuře nevyjádřil. Pokud by ale Harrisovou měl nahradit právě on, mnozí ve straně by to brali úkorně.
Nahrávka na republikánskou smeč
V podstatě teď ale demokraté nahráli republikánům na úžasnou smeč. Ať byl Biden jaký chtěl, tak vyhrál primárky. Jeho odstranění budou republikáni vydávat za důkaz machinace elit. To si koneckonců Trump vyzkoušel už v roce 2016, kdy vinil Demokratickou stranu, že nominaci ukradla Sandersovi, aby se kandidátkou mohla stát zkorumpovaná Clintonová.
Už minulý týden vydal na své sociální síti příspěvek, který právě tuhle argumentační linii zkoušel znovu v případě Bidena. Další lacinou nahrávkou na smeč je pak to, že pokud Biden není schopen mandát obhajovat, lze celkem logicky a snadno dojít k závěru, že by ho už neměl ani vykonávat. Přece jen mu zbývá ještě půl roku. Republikánský předseda sněmovny Johnson už Bidena k odstoupení z úřadu vyzval.
Víc škody než užitku
Výměna v téhle fázi může vést k lepšímu výsledku, než jakého by byl schopen dosáhnout Biden. Velice ale záleží na tom, jak ji Demokratická strana zvládne dojednat, provést a také vysvětlit voličům. Rizika, která na ni na této cestě číhají, jsou ale také značná. Bidenovo odstoupení řeší jeden problém demokratů, ale přináší jim celou řadu jiných, které teď musejí vyřešit, aby měli šanci Donalda Trumpa v listopadu porazit.