Americká akademička, jejíž práce se zaměřuje na Afriku a africkou diasporu, uvedla, že lhala o tom, že je černá. Přiznala se poté, co se na to zřejmě přišlo, nebylo to nejspíš dobrovolné. Není to jediný případ takové bizarní změny identity pro veřejnost.
Jessica Krug, docentka na univerzitě George Washingtona, připustila, že je ve skutečnosti bílá židovská žena z Kansas City. „Založila jsem svůj život na násilné antičerné lži a lhala jsem při každém nadechnutí,“ napsala.
Její případ nese silné paralely s kauzou Rachel Dolezal, další aktivistkou bílé rasy, která dlouho tvrdila, že je černá.
Rachel Dolezal se poprvé objevila v titulcích v roce 2015, kdy o ní její rodiče řekli, že je běloška. Bývalá aktivistka za občanská práva a přednášející oboru afrických studií celá léta předstírala, že je Afroameričanka, ale sama tomu říká, že „se identifikovala jako černá“.
Jessica Krug v příspěvku pro média, zveřejněném ve čtvrtek, uvedla, že si falešně přisvojila totožnost, „na kterou jsem neměla nárok: nejprve černošskou severoamerickou, potom černošskou s kořeny v USA a černošskou z Bronxu s kořeny v Karibiku“.
Podle ní její chování odráželo to, jak ne-černí lidé násilně zcizují a zneužívají černošskou identitu a kulturu, a dodala, že pokračovala v přetvářce i ve svých osobních vztazích.
Označila své lži za důsledek duševních problémů a traumatu, které zažila ve svých raných létech. Dodala ale, že to její činy neomlouvá.
Akademička neuvedla, proč se nakonec přiznala, ale scenárista Hari Ziyad, který se s ní zná, uvedl, že to nebylo dobrovolné, prostě se na to přišlo. Podle zpráv v médiích Jessica Krug také jako aktivistka používala jméno Jessica La Bombalera.
Ve videu zveřejněném na začátku letošního roku spílala bělošským Newyorčanům za to, že „selhali a nevěnovali se černošským a hnědým domorodým Newyorčanům“.
Univerzita George Washingtona, kde akademička vyučuje kurzy africké, karibské a diasporální historie, uvedla, že záležitosti „si je vědoma“, ale k případu se dále nemůže vyjádřit.
(Zdroj: BBC.com.)