
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Experti zjistili, že tekutina nalezená před časem ve Španělsku je nejstarším vínem, které kdy bylo ve své tekuté podobě nalezeno. V andaluském městě Carmona přežilo ukryté v hrobce 2000 let i s pozůstatky starověkého člověka. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Před pěti lety byla v andaluském městě Carmona ve vzácné nedotčené římské hrobce nalezena pohřební urna a v ní tekutina, kterou experti uznali za nejstarší víno, které kdy bylo ve své původní, tekuté formě nalezeno. Španělská rodina v roce 2019 na hrobku narazila na svém pozemku náhodou.
„Jde o zapadlou hrobku, která byla vyhloubena do skály, a to jí umožnilo překonat celých 2000 let,“ popsal José Rafael Ruiz Arrebola, organický chemik z univerzity v Córdobě ve Španělsku, který vedl analýzu vína.
„Je potřeba ocenit občanského ducha majitelů domu, kteří okamžitě zavolali městské archeologické oddělení. Městští archeologové si rychle uvědomili, že hrobka je neuvěřitelně neobvyklá, protože nebyla přepadena ani vypleněna – Římané byli hrdí i po smrti a stavěli nad hroby pohřební monumenty, jako jsou věže, aby je lidé mohli vidět. Chtěli zůstat v lidských vzpomínkách,“ dodal.
Hrobka obsahovala osm pohřebních výklenků a v šesti z nich se nacházely urny vyrobené z vápence, pískovce nebo skla a olova. Každá schránka obsahovala zpopelněné kostní pozůstatky osob, a dvě byly dokonce nadepsány jmény zesnulých – Hispanae a Senicio.
V jedné z uren se našla křišťálová lahvička s 2000 let starým římským parfémem s vůní pačuli. „O to větší překvapení bylo, když archeologové otevřeli další urnu a viděli, že je plná tekutiny,“ zdůraznil Ruiz Arrebola.
Jakmile se svým týmem zjistil, že asi pět litrů načervenalé tekutiny ve skleněné baňce uvnitř urny nepochází z kondenzace, začali to analyzovat. Testy následně ukázaly, že má PH 7,5, podobně jako voda, a obsahuje chemické prvky velmi podobné těm v dnešních vínech.
„V tomto případě jsme hledali polyfenoly výhradně z vína – a našli jsme sedm vinných polyfenolů. Porovnali jsme tyto polyfenoly s těmi z vín z této části Andalusie – a shodují se. Takže to potvrdilo, že to bylo víno. Další věcí, kterou bylo třeba udělat, bylo zjistit, zda to bylo bílé víno, nebo červené víno,“ vysvětlil Ruiz Arrebola.
Analýza expertů na univerzitě v Córdobě tedy nyní prokázala, že by prastará tekutina mohla být obdobou tamních vín sherry. Víno je červenohnědé, a to kvůli chemickým reakcím, které za celých 2000 let, před kterými bylo jako původně bílé nalito do pohřební urny, proběhly.
Nedostatek kyseliny syringové, která vzniká při rozkladu hlavního barviva v červených vínech, totiž jasně ukazoval, že se jedná o víno bílé.
„Urna obsahovala také zpopelněné kosti muže a zlatý prsten zdobený dvouhlavým Janusem. Ten byl vložen později, mrtvý muž ho neměl na sobě, když byl zpopelněn. Byly tam také kovové nohy postele, na které bylo tělo zpopelněno,“ dodal Ruiz Arrebola.
Před objevem, o kterém informoval Journal of Archaeological Science, byla nejstarším vínem dochovaným v tekutém stavu speyerská vinná láhev, která byla vykopána z římské hrobky poblíž německého města Speyer v roce 1867, přičemž je datována asi do roku 325 našeho letopočtu.