Také letos se čeští policisté museli opakovaně zabývat případy, které se týkaly praní špinavých peněz. Často v nich byli zapojeni, ať už úmyslně či nevědomky, takzvaní bílí koně. Ti jsou často oslovování prostřednictvím falešných pracovních nabídek.
Do konce letošního listopadu čelilo za legalizaci výnosů z trestné činnosti trestnímu stíhání nebo zkrácenému přípravnému řízení celkem 464 osob. Dalších 231 lidí potom policie stíhala za nedbalostní formu tohoto trestného činu. Právě zde pachatelům často pomáhali bílí koně.
Soudy nakonec potrestaly za úmyslný delikt 274 lidí, dalších 102 pak za trestnou činnost z nedbalosti. „Četnost těchto trestných činů se v porovnání s loňským rokem významně nezměnila, což je relativně dobrá zpráva. Ovšem jejich nebezpečnost je stále stejně vysoká a akutní,“ sdělil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.
Praní špinavých peněz spočívá v maskování výnosů z trestné činnosti, jako jsou například podvody, obchody s drogami a další nezákonné aktivity, způsobem, aby vypadaly jako legální příjmy. Bílí koně neboli money mules jsou pak lidé, kteří úmyslně či z nedbalosti pomáhají pachatelům původ peněz zakrýt, jelikož se do převodů těchto financí aktivně zapojují.
„Prostřednictvím letošní kampaně Nebuď bílým koněm, která odstartovala na sociálních sítích, společně s našimi partnery upozorňujeme na nebezpečí spojené s těmito podvody. Zaměřujeme se na to, jak tento typ podvodů rozpoznat, čeho se vyvarovat a jak správně reagovat, pokud nás někdo osloví s podobnou nabídkou,“ řekla Andrea Machálková z České bankovní asociace.
Bílí koně jsou nejčastěji oslovování na ulici, kde je pachatelé přesvědčují ke spolupráci pod legendou snadného finančního zisku. Právě vidina rychlého výdělku upoutá také spoustu lidí v tištěných i elektronických platformách, a to v rámci falešné pracovní nabídky. Další variantou je také metoda sněhové koule, kdy již aktivní bílí koně oslovují své známé a lákají je na „výhodný“ přivýdělek. Pachatelé však používají také takzvané romance scams, kdy hrají zásadní úlohu při přemlouvání zdánlivé romantické vztahy přes internet.
„Je důležité upozornit, že i nevědomá účast na praní špinavých peněz je trestná. Zákon považuje nedbalostní formu tohoto trestného činu za stejně závažnou, přičemž hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Díky dlouhodobé osvětě, na které spolupracujeme s našimi partnery, se povědomí veřejnosti o problematice praní špinavých peněz postupně zvyšuje. Lidé jsou obezřetnější a dokážou lépe rozpoznat rizikové situace. Přesto je nutné i nadále na tuto hrozbu upozorňovat a zvyšovat informovanost veřejnosti,“ vysvětloval na webových stránkách policie tiskový mluvčí Jakub Vinčálek.