Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan představil končícímu prezidentovi Spojených států amerických Joeu Bidenovi možnosti případného amerického útoku na íránská jaderná zařízení, pokud Íránci do 20. ledna učiní krok k vývoji jaderné zbraně. S odkazem na své zdroje to napsal americký web Axios. Podle nich Biden během schůzky ani po ní nedal úderu zelenou.
Návrh na úder na íránská jaderná zařízení padl podle zdrojů amerického webu během schůzky před několika týdny, která byla až dosud utajována. Biden a jeho tým během ní diskutovali o různých možnostech a scénářích, ale podle zdrojů prezident neučinil žádné konečné rozhodnutí.
Jeden z amerických představitelů obeznámených s touto záležitostí prozradil, že schůzka v Bílém domě nebyla vyvolána novými zpravodajskými informacemi a neměla vyústit v konečné Bidenovo rozhodnutí. Podle úředníka byla součástí diskuse o „obezřetném plánování scénáře“, jak by měly USA reagovat, pokud Írán podnikne kroky, jako je obohacení uranu na 90 procent do 20. ledna.
Další zdroj dodal, že Bílý dům v současné době aktivně nediskutuje o možné vojenské akci proti íránským jaderným zařízením. Někteří z Bidenových klíčových spolupracovníků však tvrdí, že dva trendy – urychlení íránského jaderného programu a oslabení Íránu a jeho zástupců ve válce s Izraelem – by mohly přimět Bidena k úderu.
Írán dlouhodobě popírá, že by usiloval o vývoj jaderných zbraní, a zdůrazňuje, že jeho jaderný program je výhradně civilní. V posledních měsících však několik bývalých i současných íránských představitelů veřejně hovořilo o možnosti změny íránské jaderné doktríny.
Íránský jaderný program během Bidenova působení ve funkci prezidenta výrazně pokročil, což vedlo k tomu, že Írán de facto získal status „jaderného státu“. Írán podle webu Axios zvýšil úroveň obohacování uranu na 60 procent, což je dostatečně blízko úrovni potřebné k výrobě jaderných zbraní.
Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii má Írán dostatek obohaceného uranu na výrobu čtyř jaderných bomb. I kdyby se země rozhodla bombu vyrobit, bude muset vyvinout jaderné výbušné zařízení nebo hlavici. Izraelské zpravodajské služby odhadují, že to bude trvat nejméně rok.
Podle amerických a izraelských představitelů však íránští vědci v uplynulém roce prováděli podezřelý výzkum související s jadernými zbraněmi.