Agentura Associated Press přinesla zprávu, že Bílý dům pravděpodobně brzy zveřejní alespoň část utajované 28stránkové kapitoly z vyšetřování amerického Kongresu ohledně událostí 11. září, které by mohly vyjasnit možné spojení Saúdské Arábie s útočníky z Al-Kájdy.
Utajené dokumenty byly doposud střežené ve sklepě washingtonského Kapitolu. Obsahují informace z vyšetřování amerického Kongresu ohledně „jistých zdrojů zahraniční pomoci některým z únosců z 11. září, zatímco pobývali v USA“.
Bob Graham, bývalý spolupředseda onoho vyšetřovacího výboru, tvrdí, že tyto dokumenty vrhají podezření na Saúdskou Arábii. Bývalý demokratický senátor z Floridy říká, že se úředníci americké rozvědky během příštích několika týdnů rozhodnou, zda alespoň část dokumentu odtajní. Toto možné odhalení by nyní zasáhlo do napjatých vztahů mezi USA a Saúdskou Arábií, která byla po dlouhou dobu americkým spojencem.
„Doufám, že se rozhodnou ctít americké občany a dokument zpřístupní,“ prohlásil Graham v neděli pro „Setkání s médii“ televizní stanice NBC. „Nejdůležitější nezodpovězenou otázkou o 11. září je ta, zda oněch 19 osob provedlo tento důmyslný komplot samo, nebo zda je někdo podporoval.“
Tim Roemer, bývalý člen jak společného vyšetřování Kongresu, tak i vyšetřování Národní komise pro teroristické útoky na Spojené státy, který četl utajované stránky třikrát, popsal obsah oněch 28 stránek jako „předběžnou policejní zprávu“.
„Jsou tam indície. Jsou tam nepodložená obvinění. Jsou tam výpovědi svědků. Jsou tam důkazy o únoscích, o lidech, se kterými se setkávali – různé věci, které měla Národní komise pro teroristické útoky na Spojené státy za úkol prověřit a vyšetřit,“ řekl bývalý demokratický poslanec z Indiany. Patnáct z devatenácti únosců byli občané Saúdské Arábie. Saúdská vláda prohlašuje, že byli „neprávem a hrubě obviněni ze spolčení“ s útočníky.
Utajované stránky byly vyjmuty z 838stránkové zprávy na příkaz bývalého prezidenta George W. Bushe, který tvrdil, že jejich vypuštění by mohlo vyzradit zdroje a metody rozvědky. Spíše je však pravděpodobné, že Bushovým skutečným motivem byla ochrana americko-saúdských diplomatických vztahů.
Roemer uvedl, že je kupříkladu stále mnoho nezodpovězených otázek ohledně role úředníka saúdského konzulátu v Los Angeles, který údajně pomohl dvěma z únosců s hledáním ubytování a dopravy poté, co dorazili do jižní Kalifornie.
„Nezjistili jsme … účast saúdské vlády na útocích 11. září na té nejvyšší úrovni,“ řekl Roemer. Ale dodal: „Rozhodně jsme Saúdskou Arábii zcela nezprostili viny. (…) Je to úrodná země pro získávání financí pro Al-Kájdu. Některá z těchto témat zůstávají i nadále nevyřešeným problémem. Proto potřebujeme v rozkrývání pozadí atentátů pokračovat, abychom se dostali až k jádru věci.“
Reprezentanti Walter Jones, republikán za Severní Karolínu, Stephen Lynch, demokrat za Massachusetts, a Thomas Massie, republikán za Kentucky, napsali minulý týden prezidentu Obamovi, že nevěří, že by odtajnění dokumentu ohrozilo americkou národní bezpečnost. Naopak by mohlo pomoci rodinám obětí celou tuto kapitolu uzavřít.