
Americký prezident Donald Trump FOTO: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian / Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian / Wikimedia Commons / Public Domain

Rusko bylo vynecháno, protože americké sankce už nyní „vylučují jakýkoliv smysluplný obchod“. V reakci na balík amerických cel, který byl oznámen ve středu a který zasáhne prakticky celý svět, to agentuře Axios řekla tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Dovoz z Tchaj-wanu bude zatížen tarify ve výši 32 procent, z Japonska 24 procent a z Jižní Koreje 25 procent.
Ruskou federaci Donald Trump ze seznamu cel vynechal, ačkoliv Spojené státy stále obchodují s Ruskem více než se zeměmi jako Mauricius nebo Brunej, které se na Trumpův celní seznam dostaly, poznamenala americká tisková agentura. Mluvčí Bílého domu zároveň upozornila, že Kuba, Bělorusko a Severní Korea nebyly rovněž zahrnuty do Trumpova seznamu, protože stávající sankce a cla vůči nim jsou již vysoká.
Další dvě velké ekonomiky, které byly z Trumpova vyčerpávajícího seznamu vyloučeny, byly Kanada a Mexiko. Podle mluvčí je to kvůli tomu, že Trump již na obě země uvalil 25procentní cla.
Americký prezident ve středu uvalil cla i na odlehlá ostrovní území Tokelau v jižním Pacifiku, kde žije zhruba 1500 obyvatel, a Špicberky za polárním kruhem. Na rozdíl od Ruska byla i tato území Nového Zélandu, respektive Norska, zařazena na seznam cel.
Ruská federace už dříve žádala o zrušení některých sankcí v rámci jednání o příměří zprostředkovaných Spojených států. Rusko chce, aby byly zrušeny například sankce proti státní bance Rosselchozbank, a požaduje její návrat do mezinárodního platebního systému SWIFT. Moskva žádá také konec sankcí týkajících se výrobců a exportérů hnojiv a potravin nebo lodí plujících pod ruskou vlajkou a podílejících se na obchodu s těmito komoditami. Rovněž mají být zrušena omezení na dodávky zemědělských strojů do Ruska.
Začátkem tohoto týdne Trump pohrozil Rusku druhotnými cly na ropu. Řekl také, že je „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli jeho nedávným výrokům o Ukrajině. Mluvčí Bílého domu poznamenala, že Rusko by stále mohlo čelit „dalším sankcím“, napsala agentura Axios.
Je to naše vyhlášení nezávislosti, tvrdí Trump
Donald Trump oznámil balík cel ve středu. Příslušný exekutivní příkaz podepsal přímo při svém vystoupení před televizními kamerami.
Trump při projevu ukázal tabulku se seznamem obchodních partnerů a dvěma sloupci údajů. Prvním byl sloupec s názvem „cla účtovaná USA“, včetně „měnových manipulací a obchodních bariér“. Vpravo pak sloupec s oznámenými novými americkými cly. Prezident k tomu vysvětlil, že Spojené státy svá reciproční cla určují přibližně jako polovinu částky, kterou prý vůči nim uplatňuje ta která země.
Ve svém projevu Donald Trump používal agresivní rétoriku, když popisoval systém zahraničního obchodu, který Spojené státy pomáhaly vybudovat po druhé světové válce. USA byly podle něj „vyrabovány, vypleněny, znásilněny a vydrancovány“ jinými zeměmi.
„Je to naše vyhlášení nezávislosti,“ prohlásil americký prezident a dodal, že jde o jeden z nejvýznamnějších dnů v historii země. Vyjádřil přesvědčení, že tato opatření povedou k návratu pracovních míst a průmyslu do USA. „Oni to dělají nám, my to uděláme jim, velmi jednoduché,“ podotkl také s tím, že Spojené státy zavedou cla ve stejné výši, jaká platí pro dovoz amerického zboží do daných zemí.
Prezident už dříve středu označil za „den osvobození“ pro americké podniky, které podle něj dlouhodobě čelí neférovým obchodním podmínkám ze strany zahraničních partnerů.