Připravovaná strategie Spojených států vůči KLDR připouští možnost využití vojenského úderu nebo změny režimu v zájmu odstranění hrozby jaderného útoku. Informaci přinesl list The Wall Street Journal s odvoláním na interní analýzu Bílého domu. Američtí činitelé podle listu o možném vojenském řešení severokorejské hrozby diskutovali i se spojenci USA.
Podle listu došlo k přezkoumání této strategie z důvodu aktuální napjaté situace v regionu. Minulý měsíc nechala Severní Korea odpálit balistickou střelu do Japonského moře a v Malajsii byl zavražděn bratr Kim Čong-una.
Donald Trump se již v únoru sešel s japonským premiérem Šinzem Abem a několikrát ho upozornil na fakt, že ve vztahu k Severní Koreji jsou „všechny možnosti otevřené“, upozornil list. Japonci prý pochopili, že součástí těchto možností je i americký vojenský úder na severokorejské cíle. Mohlo by k němu dojít pravděpodobně v situaci, kdy by se ukázalo, že Pchjongjang je připraven testovat mezikontinentální balistické rakety. Tokio na takový scénář reagovalo se znepokojením, napsal list.
Japonsko a Jižní Korea mají z radikálního posunu americké politiky vůči KLDR obavy, konstatoval The Wall Street Journal. Když Severní Korea letos ohlásila připravenost ke zkoušce mezikontinentální rakety, Trump na twitteru napsal, že „to se nestane“.
Před dvěma týdny svolala náměstkyně bezpečnostního poradce Bílého domu Kathleen McFarlandová poradu, na níž požádala spolupracovníky, aby předložili návrhy na postup vůči KLDR − od možnosti uznat tento stát jako jadernou mocnost až po vojenskou akci proti Pchjongjangu. Rejstřík možností obdržela McFarlandová minulé úterý. Návrhy jsou nyní podrobovány analýze, než budou předány prezidentovi k posouzení, uvedl americký list.
Na aktuální situaci okolo KLDR reagovala i Čína, která v současnosti se severokorejskou stranu jedná v Pekingu. Číňané též omezili dovoz uhlí ze Severní Koreje.