Biochemik Jan Konvalinka upozorňuje, že už jme se dostali do situace, když je na rázná opatření vlastně už pozdě, ale udělat se stejně musí. Vláda selhává nejen v činech, ale i v komunikaci s veřejností.
Konvalinka v rozhovoru s Barborou Tachecí na Českém rozhlase konstatuje, že vláda situaci podcenila a podle toho také komunikovala a s veřejností: „Ještě před měsícem nebo třemi týdny se ministerstvo zdravotnictví na sérii tiskových konferencí pokoušelo vysvětlit občanům, že čísla nejsou tak strašná, jak vypadají. Protože ve skutečnosti lidé umírají na autonehody a těch, kteří umírají na covid, je asi jen třicet procent. To byla zpráva, kterou si miliony občanů z toho odnesly. A teď se to najednou otáčí tak, že musíme zemi celou zavřít, protože jsme na tom špatně a kapacity našich nemocnic přetékají.“
Že vláda s lidmi neumí mluvit, má pak dopady na to, jak se lidé cítí a také jak potom jednají. „Vládní komunikace na nejrůznějších úrovních je prostě příšerná. Já se vůbec nedivím tomu, že jsou lidé frustrovaní, že spousta našich spoluobčanů tomu nerozumí a odmítá opatření respektovat.“ Jsme teď na tom jako na lodi, která se potápí, ale „je pozdě na ucpávání děr“.
„Kapacita nemocnic už překročena byla. Na lůžkách intenzivní péče máme skoro 1400 lidí s covidem, což je daleko za limitem, který jsme si loni stanovili jako kritický. To, co se teď využívá, jsou lůžka pro intenzivní péči, kterou lékaři a zdravotníci připravili pro JIP jako improvizaci. A už i tato improvizovaná lůžka nám docházejí. Už jsme za bodem zlomu docela dlouho… To docela dobře vidíme na nadúmrtích. Že koncem října a začátkem listopadu umíralo podstatně více lidí, než vycházelo podle statistik ministerstva zdravotnictví. A takřka bezpochyby je to tím, že umírali lidé, kteří se už k nemocniční péči nedostali. Ať už proto, že umírali osamoceně, nebo prostě na ně nezbylo místo. To se obávám, že se bude dít i teď, nebo se to možná už i děje.“
Kriticky se pro Český rozhlas, zvláště v souvislosti s posledním jednáním vlády, vyjadřoval i imunolog Václav Hořejší. Říká, kam až by se mohly dostat počty nakažených a obětí: „Vidíme trend té křivky, pořád to stoupá a stoupá. To nemusí příliš vzrůst. Když se to zhorší ještě o 10 procent, budeme v úplném kolapsu, kdy nebudou moct v nemocnicích přijímat nové pacienty, kteří budou umírat bez pomoci doma. Jsme opravdu úplně na kraji. Každý to vidí a přitom se tady politici dohadují o úplných hloupostech. Ještě se náměstek ministra zdravotnictví vyjádří, že za celou věc nikdo nemůže… Já už nenacházím slov.“
Podle něj by pomohla rázná opatření: „Nejvíc by prospělo, kdyby byl skutečně zaveden tvrdý lockdown, jak se tomu říká, což tady nikdy nebylo. Někteří lidé se domnívají, že to, co tady bylo na jaře, byl nějaký tvrdý lockdown, ale to není pravda. Tenkrát všechno normálně běželo.“