Biochemik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka nevidí postupné zavádění různých opatření jako příliš účinné. V rozhovoru pro Český rozhlas (iRozhlas.cz) mluví o tom, že k zavření ekonomiky bude nejspíš muset dojít.
„Myslím si, že tento názor se mnou sdílí možná většina odborníků: že nám nezbývá nic jiného než zavřít se, zavřít ekonomiku až na naprosto kritické sektory a doufat, že to za tři týdny zabere. Alternativa je postupné dušení, které bude trvat ještě do Vánoc a přes Vánoce. To by podle mě bylo ještě horší,“ řekl Konvalinka v pořadu Osobnost Plus.
Podle něj jsou navíc čísla aktivních nakažených u nás nejspíš ještě vyšší než oněch 175 tisíc, které udává Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Podle zpětného výpočtu denních úmrtí to může být více než půl milionu.
„S takovým číslem už nemůžete dělat vůbec nic, nemůžete trasovat, nemůžete testovat, nemůžete posílat do karantény. Můžete to jen celé zavřít a přestat dýchat… V Německu nebo ve Francii se Česká republika cituje jako negativní příklad, že když se opatření neudělají dost rychle a razantně, tak se potom musí stejně zavést. Ale už je pozdě a jsou mnohem větší ztráty na životech a i ekonomiku a život lidí to poškodí mnohem více.“
Skepticky se vyjadřuje také k představě, že se nakonec promořením dostaneme do stavu kolektivní imunity: „V otázce kolektivní imunity, o které se mluví už od jara jako o cíli a falešně se mluvilo i o tom, že Švédsko je modelem kontrolovaného promoření, už existuje vědecký konsensus, že to není rozumná cesta.“
Proč to tak je?
„Za prvé nemáme důkazy, jestli imunita po prodělání nemoci bude dlouhodobá. Za druhé, jsou tam vedlejší následky infekce, které jsou pravděpodobně vážnější než po chřipkové epidemii a mohou lidi trvale poškodit. Za třetí, obětí by v zemi, jako jsme my, byly desetitisíce. A za čtvrté, etický aspekt spočívá v tom, že v situaci, kdy už máme na dohled několik funkčních vakcín, nechat virus projít populací a lidi nechat umřít, by bylo těžko odůvodnitelné.“
K tísnivému obrazu přispívá podle něj i „obrovská záplava hoaxů, falešných zpráv, fake news, nesmyslů, které se šíří po síti. A my na ty bláboly strašlivě doplácíme. Je to kolektivní selhání elit.“
Veřejnost také ztratila důvěru k politikům. Podle něj nás to všechno nakonec bude stát hodně mrtvých.